Адвокатите, занимаващи се с криптовалути се противопоставят на неотдавнашните коментари на Гари Генслер, че всяка криптовалута с изключение на Биткойн, е ценна книга.
Наскоро Гари Генслер, председател на Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) заяви в интервю за списание New York Magazine, че всяка криптовалута с изключение на Биткойн е ценна книга и попада под юрисдикцията на SEC.
В отговор няколко крипто адвокати отвърнаха на удара, заявявайки, че SEC няма правна възможност да регулира крипто пространството.
В интервюто Генслер заяви, че „всичко, освен Биткойн“ попада в компетенциите на SEC, обяснявайки, че другите крипто проекти „са ценни книжа, защото има група по средата и обществеността очаква печалби въз основа на тази група“.
Въпреки това Джейк Червински, юрист и ръководител на политиката в групата за защита на крипто сектора Blockchain Association, твърди в туитър, че „мнението на Генслер не е закон“ въпреки претенциите му за владеене на крипто сектора. Червински добави, че докато SEC „не докаже в съда“ своята юрисдикция над всеки токен „един по един“, то тя „няма правомощия да регулира който и да е от тях“.
Chair Gensler may have prejudged that every digital asset aside from bitcoin is a security, but his opinion is not the law. The SEC lacks authority to regulate any of them until and unless it proves its case in court. For each asset, every single one, individually, one at a time.
— Jake Chervinsky (@jchervinsky) February 26, 2023
Логан Болинджър, друг адвокат повтори мнението на Червински в туитър, заявявайки, че становищата на Генслер относно това какво е или не е ценна книга не са правно диспозитивни, което означава, че те не са окончателното правно решение.
Той добави:
В крайна сметка съдиите, а не председателите на Комисията по ценните книжа и фондовите борси определят какво означава законът и как се прилага.
Friendly reminder that Gensler’s opinions on what is or isn’t a security are not legally dispositive.
In this country, judges – not SEC chairs – ultimately determine what the law means and how it applies.
Doesn’t mean his thoughts are irrelevant. They’re just not dispositive.
— Logan Bolinger (@TheWhyOfFI) February 26, 2023
НЕ ИЗПУСКАЙ: Биткойн и Етериум: Може да предстои промяна в пазарния тренд – ето защо
Гейбриъл Шапиро, главен съветник в инвестиционната компания Delphi Labs подчерта в поредица от туитове привидно невъзможните принудителни мерки, които Комисията ще трябва да предприеме спрямо индустрията, за да утвърди своето правило.
Шапиро заяви, че над 12,300 токена на стойност около $663 милиарда са – според Генслер – нерегистрирани ценни книжа, които са незаконни в САЩ. Агенцията ще трябва да заведе дело срещу всеки създател на токени, което би означавало 12,300 дела.
@coingecko puts the total crypto market cap at $1.13T, consisting of 12,306 tokens
BTC is $467B/~40% of that
ex hypothesi, this means 12,305 tokens/$663B in value are illegal in the U.S. b/c they trade publicly as unregistered securitieshttps://t.co/JPGEkPp1XR. pic.twitter.com/lenBWW9JvY
— _gabrielShapir0 (@lex_node) February 26, 2023
Той твърди, че регистрацията в SEC не само е твърде скъпа за повечето създатели на токени, но и няма ясен път за регистрация на токени.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: 2 алткойна, към които инвеститорите проявяват интерес – според Binance
Ръководителят на политиката в органа за застъпничество Bitcoin Policy Institute, Джейсън Брет заяви, че коментарите на Генслер не трябва да са повод за празнуване, а за страх и заяви, че „има начини да се спечели и по друг начин, освен чрез регулаторен ров“.
Мнозина в крипто пространството изразиха загриженост, че твърденията на SEC биха могли да задушат иновациите и инвестициите в индустрията, тъй като създателите на токени ще бъдат принудени да харчат големи суми пари за регистрация или ще бъдат изправени пред глоби и изваждане от списъка.
Въпреки че твърденията на Генслер предизвикаха полемика в крипто пространството, предстои да видим как SEC ще продължи с регулирането. Агенцията и преди е предприемала действия срещу компании и физически лица в индустрията, но огромният брой токени и проекти в сектора може да затрудни правоприлагането. Засега крипто адвокатите и експертите от бранша ще продължат да следят развитието на ситуацията и да се противопоставят на регулаторните превишения, когато е необходимо.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.
Дългоочакваният законопроект, целящ регулирането на стабилните монети, ще бъде гласуван в Сената през май, според Politico.