Определящото за сферата съдебно дело между Комисията по ценни книжа и борси (SEC) и Ripple Labs може би е към своя край. Делото привлича интереса на крипто пространство от близо две години.
В неделя, 18 септември 2022 г., адвокатът на Ripple Джеймс К. Филан написа в Twitter, че Ripple Labs, настоящият главен изпълнителен директор Брад Гарлингхаус и бившият главен изпълнителен директор Крис Ларсен са подали предсрочно искане за обобщено съдебно решение. До него може да се стигне, когато страните, подали молбата, могат да докажат, че няма истински фактически спорове.
Една от критичните точки на спора, изтъкната от ответниците, е, че SEC няма юрисдикция върху чуждестранни транзакции, включващи XRP. Тъй като транзакциите са извършени на чуждестранните борси Binance, Bitfinex, Bithumb, Bitforex и Huobi, наред с други.
#XRPCommunity #SECGov v. #Ripple #XRP BREAKING: Ripple Labs, Brad Garlinghouse and Chris Larsen file Motion for Summary Judgment seeking judgment as a matter of law.https://t.co/1BG1MgQu7p
— James K. Filan 🇺🇸🇮🇪 113k (beware of imposters) (@FilanLaw) September 17, 2022
Комисията по ценните книжа и фондови борсите съди Ripple Labs, бившия ѝ главен изпълнителен директор Крис Ларсен и настоящия главен изпълнителен директор Брад Гарлингхаус за това, че са набрали $1.3 милиарда чрез продажби на нерегистрирани ценни книжа, а Гарлингхаус за това, че лично е реализирал печалби на стойност стотици милиони долари. Искът е подаден през декември 2020 г.
Ответниците твърдят, че SEC не може да докаже, че прехвърлянето на XRP включва „инвестиционен договор“ – критичен компонент, необходим за квалифицирането на даден актив като ценна книга съгласно т.нар. тест на Хауи.
Не може да има „инвестиционен договор“, ако няма договор с характеристиките на инвестиция. Не може да има и „инвестиционен договор“, ако договорът не включва поемане на задължения след продажбата от страна на организатора към инвеститора. В противен случай договорът е просто продажба на активи.
Освен това от Ripple Labs, заявиха че не може да има „инвестиционен договор“, освен ако инвеститорът не придобие договорно право да поиска и получи част от печалбите, генерирани от дейността на организатора.
SEC не успяха да докажат, че съществува инвестиционен договор без тези съставни елементи, поради което ответниците искат да се представи решение в кратък срок.
По-рано по делото, за да подкрепят аргумента, че Ripple не е ценна книга, компанията, Ларсен и Гарлингхаус се опитаха да използват изявление направено от висшия служител Уилям Хинман през 2018 г. В изявлението Хинман заяви, че не смята, Етериум за ценна книга.
Ако съдът изпълни желанието за съкратеното съдебно решение, делото може да се окаже от решаващо значение за определянето на това кои криптовалути са ценни книжа и попадат под юрисдикцията на SEC.
Неотдавнашното изявление на Белия дом относно крипто регулирането беше разкритикувано за това, че не предоставя ясни насоки за определяне дали някои крипто активи са ценни книжа. В неотдавнашните показания на председателя на SEC Гари Генслер се казва, че „огромното мнозинство“ от крипто активите са ценни книжа.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ : Ще има ли споразумение между Ripple и SEC?
„Опитите да се вкарат дигитални активи, които приличат повече на стоки, отколкото на ценни книжа, в регулаторна рамка за ценни книжа просто не работят“, каза Стю Алдероти, един от адвокатите на Ripple.
Всички пътища не водят до Комисията по ценните книжа и борси, защото тя не разполага с рационална регулаторна рамка.
Някои експерти смятат, че подкрепените със злато стабилни монети могат да се превърнат в доминираща сила в световните финанси, предлагайки алтернатива на дигиталните активи, обвързани с щатския долар.
Известен крипто анализатор смята, че една голяма промяна може да доведе до вълна от нови инвеститори в дигиталните активи.
Някога крипто airdrop-ите бяха мощен инструмент за стимулиране на приема, но последният доклад на Binance подчерта нарастващите опасения относно справедливостта и прозрачността.
Съобщава се, че Tether, емитентът на популярната стабилна монета USDT, води преговори с водеща счетоводна компания за стартиране на цялостен одит на резервите на активите си, за да потвърди, че токените са подкрепени в съотношение 1:1.