На 20 септември Националната данъчна служба (НДС) на Южна Корея обяви, че е получила декларации за криптоактиви в чужбина от общо 1,432 физически и юридически лица.
Общата стойност на тези криптоактиви, държани в чужбина от тези данъкоплатци, възлиза на 130.8 трилиона вона (равностойни на $98.5 милиарда).
Тези задгранични криптоактиви представляват 70.2% от общата стойност на докладваните чуждестранни активи. Освен това значителен брой физически лица и дружества разкриха информация за своите депозити и спестовни сметки.
Южна Корея задължава своите граждани да докладват чуждестранните си авоари, ако притежават активи, надвишаващи 500 милиона вона, което включва и криптовалута.
Данъчната администрация изрази намерението си да следи отблизо лицата, които не докладват за финансови сметки, държани в чужбина. Администрацията посочи още, че събира данни от трансграничния обмен на информация, дейностите по обмен на валута и уведомленията на съответните агенции.
Последните доклади сочат, че Южна Корея все повече се фокусира върху извънборсовите (OTC) сделки с криптовалути поради нарастващите опасения за пране на пари.
През юни страната прие Закон за защита на потребителите на виртуални активи. През май тя прие закон, задължаващ законодателите да оповестяват притежанията си на криптовалути. През юли подобно изискване беше въведено и за компаниите, които от следващата година ще бъдат задължени да оповестяват своите крипто акции.
През август страната въведе насоки, според които крипто борсите трябва да заделят минимум $2.3 милиона или 30% от среднодневните си депозити като резерви.
Някой може да си зададе въпроса защо Южна Корея прилага такива строги мерки по отношение на криптовалутите. От съществено значение обаче е да се вземе предвид, че Южна Корея е седалището на Terraform Labs, която претърпя сериозен срив през май 2022 г., което доведе до продължителен период на спад на пазара на криптовалути.
Освен това докладваното убийство в Сеул през май 2023 г. е свързано с неуспешна инвестиция в криптовалута. Тези инциденти оказаха значително въздействие както върху крипто индустрията в Южна Корея, така и в световен мащаб.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.