Данните показват, че индустрията за добив на Биткойн (BTC) консумира малко по-малко енергия в сравнение със сектора на видеоигрите.
Според неотдавнашен доклад, публикуван от Arcane Research, въпреки че потреблението на енергия за добив на Биткойн (BTC) е нараснало значително през последните години, индустрията все още съставлява много малка част от общото потребление в световен мащаб.
Понастоящем миньорите на BTC използват електроенергия в размер на около 100 TWh годишно. Тази цифра представлява около 0.06% от общите енергийни нужди в света, което е съвсем незначително.
Ето една графика, която показва как добивът на BTC се сравнява с някои от другите енергоемки индустрии на Земята:
Както можете да видите на горната графика, гейминг индустрията консумира около 105 TWh годишно, което е само малко повече от това, което използват миньорите на BTC.
От друга страна, добивът на злато изисква много повече електроенергия, тъй като в момента годишното потребление на енергия е около 240 TWh, което е почти 2.5 пъти повече от нуждите на добива на BTC.
Графиката включва и данни за производството на хартия, за което са необходими 2,361 TWh годишно, което е 10 пъти повече от добива на злато и 24 пъти повече от добива на BTC.
В доклада се твърди също, че начинът, по който миньорите на BTC консумират енергия, се различава от тези други енергоемки отрасли.
Има пет основни неща, които правят тези миньори „уникални потребители на енергия“. Първо, около 80% от оперативните разходи на BTC добива се формират само от електроенергия.
Това означава, че миньорите имат голям стимул да се справят с колкото се може по-малко енергия или да се преместят в райони, където цените са по-ниски.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн (BTC) може са спадне до $15,000 – Макс Гохман
Втората разлика е, че добивът е агностичен по отношение на местоположението. Миньорите могат да установят съоръженията си почти навсякъде и по този начин могат да се възползват от енергийни ресурси, които не се използват от никой друг поради ограниченията в местоположението на други отрасли.
Трето, миньорите на BTC могат да включват или изключват машините си в даден момент. Не само това, те могат дори да регулират потреблението си ват по ват. В доклада се отбелязва, че тази функция прави добива много подходящ за действие като инструмент за реагиране на търсенето, което може да помогне за подобряване на здравината на електрическите мрежи.
Четвъртият изключителен момент в добива на BTC е модулността. Отделните машини могат да бъдат обединявани във всякакви количества, като по този начин миньорите могат да увеличават съоръженията си точно според това колко енергия е налична. Това предполага, че миньорите могат да се възползват на 100% от излишната енергия, идваща от енергийните проекти.
И накрая, последното нещо, което прави миньорите уникални потребители на енергия е преносимостта на платформите за копаене на криптовалути (ригове). Миньорите на BTC могат лесно да пренасят машините си на други места, поради портатив.
Към момента на писане цената на Биткойн се търгува под нивото от $20,000.
Австралийският фонд AMP направи фурор, като стана първият голям пенсионен спестовен фонд в страната, който инвестира в Биткойн.
BlackRock, водещата световна компания за управление на активи, неотдавна изтъкна силни аргументи в полза на Биткойн, посочвайки, че криптовалутата има рисков профил, подобен на този на водещите технологични акции.
Биткойн (BTC) отбеляза значителен ценови скок от над 5% в сряда, отскачайки от критичния диапазон на подкрепа между $94,300 и $96,600 по-рано тази седмица.
Биткойн (BTC) достигна $100,000 за първи път на 4 декември, отбелязвайки 128% ръст през 2024 г.