Световният финансов сектор се опитва да се възстанови от неотдавнашната банкова криза от 2023 г., която представляваше значителна заплаха за икономиката.
Макар че регулаторните интервенции като че ли смекчиха кризата, експертите предупреждават за продължителни опасения и потенциал за нов срив на сектора.
В интервю, публикувано на 17 ноември, експертът по макроикономика Джордж Геймън подчерта, че действията, предприети по време на кризата от 2023 г., могат да покажат времето на бъдеща такава.
Той изказа предположение, че е възможно друг срив на банковия сектор да настъпи около март 2024 г. Тази прогноза произтича от анализа на Геймън на кризата от март 2023 г., включваща институции като Silicon Valley Bank (SVB), First Republic и Signature Bank, частично спасени чрез Програмата за срочно финансиране на банки (BTFP).
Геймън подчерта, че временната интервенция на Фед трябва да приключи на 11 март 2024 г. Той отбеляза и повишеното използване на тази инициатива в сравнение с пика на кризата през 2023 г., което е сигнал за запазване на рисковете в системата:
Програмата е технически временна; тя приключва на 11 март 2024 г. Ако погледнем назад към март 2023 г., използването на BTFP се е увеличило… Сега убеждението, че намесата на Фед е решила всички проблеми и е сложила край на банковата криза, може да не се окаже вярно.
Ако използването на BTFP продължи да нараства, това означава повишен риск в системата. Внезапното изтегляне на BTFP може да създаде сценарий, подобен на този, с който може би щяхме да се сблъскаме през март 2023 г. без намесата на Фед.
Тъй като използването на BTFP продължава да се покачва, Геймън призова за бдителност и задълбочена оценка на потенциалните последици отвъд временната програма на Фед. Той посъветва заинтересованите страни да се подготвят за потенциални предизвикателства в банковия сектор през следващите месеци.
Въпреки това Геймън подчерта възможността за предотвратяване на срив на банковата система, ако регулаторите се намесят активно и предприемат необходимите мерки. Той спомена потенциала за удължаване на срока на действие на BTFP, но предупреди, че това не е гарантирано.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.