Последната седмица на декември беше сравнително спокойна на криптопазарите в сравнение с предходните няколко.
Все пак в началото на новата година нещата може отново да се разгорещят, тъй като се очертават икономически данни и съдебното дело на Сам Банкман-Фрийд.
Инфлацията в САЩ започна да проявява признаци на затихване към края на 2022 г. Федералният резерв на САЩ започна да увеличава лихвените проценти през март, за да се бори с нарастващите разходи за стоки и услуги.
Данните за ноември показаха, че инфлацията е 7.1%, което е под прогнозите за 7.3%. Данните от индекса на потребителските цени за декември се очаква да бъдат публикувани на 12 януари в 15:30 наше време.
През декември ФЕД забави темпа на повишаване на лихвените си проценти, но този месец няма да има решение на ФЕД. Следващото заседание е насрочено за 1 февруари.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Сега е момента за натрупване, твърди Райън Селкис
Опозореният основател на FTX Сам Банкман-Фрийд ще бъде изправен пред Окръжния съд на САЩ за Южния район на Ню Йорк на 3 януари.
Срещу него са повдигнати две обвинения в измама (wire fraud) и шест обвинения в конспирация. Срещу него са заведени и граждански дела от федералните регулаторни органи – Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) и Комисията по ценни книжа и борси (SEC).
Наказателното дело срещу Банкман-Фрийд беше преразпределено на американския съдия Люис Каплан, след като през декември окръжният съдия Рони Ейбрамс се оттегли.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.