Инвеститорите са оптимистично настроени след неотдавнашния "миролюбив" сигнал от страна на Федералния резерв към пазарите.
Въпреки очакванията за рекордно високи нива на цените на акциите през следващата година обаче анализаторите от Уолстрийт предупредиха за няколко риска.
Очакваното намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв може да се окаже недостатъчно, за да предотврати икономически спад.
От Societe Générale предуйпредиха, че дори лек намек за рецесия може да доведе до значителен спад на фондовия пазар, правейки паралел със събитията от 1987 г. Освен това BCA Research предупредиха за потенциален срив на фондовия пазар от 27%, ако САЩ и еврозоната навлязат в рецесия.
Universa Investments, консултирана от Насим Талеб, прогнозира пазарен срив, надхвърлящ мащабите на Голямата депресия от 1929 г., поради огромен дългов балон, образуван в периода на свръхниски лихвени проценти. Също така заплахата от неизпълнение на корпоративни дългове, изострена от по-строгата кредитна среда и пълноценна рецесия, може да доведе до неизпълнение на задължения за близо $1 трилион, по оценка на Bank of America.
Част от S&P 500 изглежда надценена, което се дължи на борсовата лудост по време на пандемията, особено в случая на избрани технологични акции, наречени „Великолепната седморка“.
С края на ерата на изключителна ликвидност легендарният инвеститор Джеръми Грантъм и други изразиха опасения за потенциален спад от 52% до 60% на S&P 500, позовавайки се на свръхценовостта и историческите паралели с периоди като 1929 г. и 2000 г.
Макар че събитията от типа „черен лебед“ са непредсказуеми по своята същност, опасенията са породени от геополитическите рискове, по-специално от ескалиращото напрежение между САЩ и Китай.
Икономистът Нуриел Рубини предупреди, че военна конфронтация между свръхсилите може да доведе до световна икономическа катастрофа с потенциален неконвенционален (ядрен) конфликт. Други геополитически рискове, като например конфликт в Близкия изток, биха могли да доведат до скок на цените на петрола, допринасяйки за стагфлационна криза и потенциални загуби за инвеститорите в размер на трилиони долари през следващото десетилетие.
Въпреки преобладаващите бичи настроения, инвеститорите се призовават да останат бдителни и да вземат предвид тези значителни рискове в пазарния пейзаж за следващата година.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.