Въпросът за евтиния внос на петрол от Русия и за това кой е спечелил от него е предмет на дебати в последно време. Това накара медиите и депутата от Раджа Сабха (горната камара на парламента на Индия) Джаухар Сиркар да изразят загриженост относно участието на две частни рафинерии в Гуджарат.
Сиркар твърди, че тези рафинерии са се облагодетелствали от реекспорт на руски суров петрол, предназначен за Индия.
В писмо до Министерството на външните работи Сиркар е поискал информация за индийските рафинерии, които са се възползвали от това и до каква степен те са доставяли руски петрол за други държави на завишени цени.
Въпреки че в писмото са обвинени две рафинерии от Гуджарат в извличане на печалба, те не са назовани поименно. То обаче повдига въпроси относно легитимността на такава мащабна операция, която не би могла да се осъществи без официална подкрепа.
Сиркар цитира и статия от Financial Times, в която се споменава, че базираната в Мумбай Gatik Ship Management е закупила 54 танкера миналата година, за да се възползва от руския петрол.
Тези доклади предполагат, че Gatik Ship Management е транспортирала повече от половината от 83-те милиона барела руски суров петрол и петролни продукти, докарани в индийските пристанища.
Сиркар твърди, че индийските частни рафинерии са могли да внасят евтиния суров петрол само поради позицията на Индия по отношение на руско-украинската война и руския суров петрол.
Той обаче твърди също, че този евтин внос не е довел до по-ниски цени за местните потребители. Освен това двете частни рафинерии, базирани в Гуджарат, са реализирали безпрецедентни печалби от реекспорт на руски суров петрол, предназначен за Индия.
Данните, публикувани от звеното за планиране и анализ на петрола, показват, че вносът на суров петрол от Русия се е увеличил значително – от по-малко от 1% преди началото на конфликта между Русия и Украйна през февруари 2022 г. до близо 34%.
Не е ясно дали тези данни включват реекспортирания руски суров петрол. Същевременно вносът на суров петрол от държавите от ОПЕК е намалял, а Индия е внесла суров петрол на стойност $158.3 милиарда през финансовата 2023 г.
Спадът в местното производство на суров петрол и кондензат, съчетан с неочаквания данък върху добива на суров петрол от местни находища, е довел до увеличаване на вноса на суров петрол съответно с 8.9% през март и 9.5% през финансовата 2022 г. и финансовата година, приключила през 2023 г.
В заключение, въпросът за това кой е спечелил от евтиния внос на петрол от Русия е спорен и изисква по-нататъшно разследване. Участието на две частни рафинерии, базирани в Гуджарат, и предполагаемото им облагодетелстване от реекспорт на руски суров петрол, предназначен за Индия, поражда опасения относно легитимността на такава мащабна операция.
От решаващо значение е да се установи дали тази операция е получила официален патронаж и помощ, както твърди Сиркар. Освен това въздействието на този евтин внос върху местните потребители продължава да буди безпокойство, тъй като той не е довел до намаляване на цените.
Министърът на външните работи на Южна Африка Наледи Пандо съобщи, че предстоящата годишна среща на върха на БРИКС ще се проведе в Йоханесбург, като по този начин отговори на опасенията относно местоположението на събитието.
Според доклад на Bloomberg Мексико е една от 19-те държави, които са проявили интерес да се присъединят към БРИКС. Въпреки това от Мексико все още не са подали официалното си заявление за присъединяване към алианса.
Благодарение на нарастващото търсене на технологии за изкуствен интелект, Nvidia за кратко се присъедини към клуба на компаниите с пазарна капитализация от трилион долара.
В сряда Уилям Руто, президентът на Кения, представи нова инициатива за справяне с кризата с долара, която включва приемане на стратегия за закупуване на петрол с националната валута – кенийския шилинг.