Неотдавнашното съобщение на Nvidia за разделяне на акциите в съотношение 10 към 1 бележи значителен етап за лидера в областта на AI чиповете и се прибавя към поредицата от разделяния на „Великолепната седморка“ високотехнологични компании от началото на пандемията.
Сред „Великолепната седморка“ пет компании са разделили акциите си през последните четири години, като две от тях, включително Nvidia, са се го правили два пъти.
В таблицата по-долу е представена подробна информация за неотдавнашните разделяния на тези компании:
Интересно е, че Microsoft и Meta Platforms са важни изключения, които не са преминавали през разделяния наскоро. Microsoft, най-ценната компания в света с пазарна капитализация над $3 трилиона, за последен път раздели акциите си през февруари 2003 г.
Въпреки огромния си растеж под ръководството на главния изпълнителен директор Сатя Надела, включително значителните инвестиции в облачни изчисления и изкуствен интелект, цената на акциите на Microsoft сега надхвърля $400, което я прави третата по цена акция в Dow Jones Industrial Average. Разглеждане на акциите на компанията изглежда вероятно, ако акциите продължат да се покачват, което ще подпомогне включването ѝ в Dow.
От друга страна, Meta Platforms, компанията майка на Facebook, никога не е преминавала през разделяне на акции от своето първично публично предлагане през 2012 г. Въпреки че акциите ѝ се търгуват на цена от малко над $470, ръководството все още не е разгледало възможността за разделяне. Въпреки това, с неотдавнашното иницииране на дивиденти от Meta, тези действия може да станат предмет на обсъждане, което потенциално ще ги направи по-достъпни за инвеститорите на дребно и ще увеличи привлекателността им за включване в Dow.
Изглежда по-вероятно Meta да извърши следващото разделяне на акциите си поради по-високата цена на акциите си и относително по-ниската пазарна капитализация в сравнение с Microsoft. Въпреки че няма сигурност по отношение на бъдещите действия, продължаващото поскъпване на акциите може да накара Meta да последва стъпките на Nvidia.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
*mightywow
That was so good for the community