В провинция Гуангдонг китайските власти наскоро задържаха лице, заподозряно в използване на процеса за проверка на самоличността, за да получи награди от airdrop-a на StarkNet (STRK).
Обвиняемият, идентифициран като Лан Моу, твърди, че е използвал фалшиви самоличности, за да се запише в програмата за ранни членове на общността (ECMP) на StarkNet над четиридесет пъти, което е довело до незаконното придобиване на повече от 40,000 STRK токена, според местни доклади.
След придобиването токените бяха прехвърлени в портфейл на OKX и конвертирани в Tether (USDT), възлизайки на сума над $91,000. Арестът беше извършен на 25 април, като властите иззеха компютър и два мобилни телефона, за които се смята, че са свързани със схемата.
StarkNet, водещо решение за мащабиране от втори слой на Етериум, стартира масивен airdrop на 700 милиона STRK токена на 20 февруари, насочено към стейкърите на Етериум, разработчиците и участниците в Web3.
Въпреки това, процесът на разпространение се сблъска с предизвикателства, включително хора, които експлоатират множество акаунти, за да претендират за непропорционални токен награди.
Този проблем беше подчертан от Banteg, разработчик от Yearn.Finance, който изрази опасения относно подозрителни асоциации между отговарящи на условията адреси и профили в Github.
regret to inform, but we could not, in fact, free wavey.
it appears from this commit, only the squatters data was used but not the renames.
pour one out for the fallen devs and may the next airdrop await them in valhalla.https://t.co/N2KTloFdqr https://t.co/xbmscftin0 pic.twitter.com/ne7ZUUxS3m
— banteg (@bantg) February 20, 2024
Подобни инциденти на злоупотреба с airdrop събития са възникнали в сферата на криптовалутите, като например по време на airdrop-a на Arbitrum (ARB) през март, където токени на стойност $3.3 милиона бяха консолидирани от 1,496 портфейла в само два. Тези инциденти подчертават продължаващите уязвимости в дигиталните токени, особено по отношение на проверката на самоличността и предотвратяването на измамни дейности.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.