В неделя министърът на петрола в Ирак съобщи, че китайски компании са получили четири оферти за проучване на иракски петролни и газови находища, с което кръгът за издаване на лицензи за проучване на въглеводороди в близкоизточната страна продължава и през втория ден.
Лицензите за 29 проекта за добив на нефт и газ са насочени предимно към увеличаване на производството за вътрешно потребление, като над 20 компании, сред които европейски, китайски, арабски и иракски, са преминали предварителна квалификация. Забележително е, че китайските компании се превърнаха в единствените чуждестранни победители, като от събота насам спечелиха девет находища на нефт и газ, докато иракската кюрдска компания KAR Group си осигури две.
Видимо отсъстваха най-големите американски петролни компании, въпреки че иракският министър-председател Мохамед Шиа се срещна с представители на американски компании по време на официалното си посещение в САЩ миналия месец.
Според министъра на петрола Хаян Абдул Гани китайската фирма CNOOC Iraq е спечелила търга за разработване на иракския блок 7 за проучване на нефтени залежи, който обхваща централните и южните провинции Дивания, Бабил, Наджаф, Васит и Мутана.
Освен това ZhenHua, Anton Oilfield Services и Sinopec получиха оферти за разработване на петролното находище Abu Khaymah в Мутанна, находището Dhufriya във Васит и находището Summer в Мутанна.
Основната цел на шестия кръг на лицензиране в Ирак е да се увеличи добивът на газ, който е предназначен за захранване на електроцентрали, зависими от вноса от Иран. Въпреки това липсваха оферти за поне две находища със значителен потенциал за добив на газ, което може да подкопае тези усилия.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.