САЩ наложиха различни санкции на Русия и руските субекти след нахлуването на страната в Украйна през 2022 г. Сега перспективата за разширяване на обхвата на тези санкции към китайските банки - страна, която Вашингтон обвинява, че подкрепя военните начинания на Москва - възпрепятства финансовите транзакции, които улесняват невоенната търговия от Китай към Русия.
Това представлява все по-голямо предизвикателство за малките китайски износители, както отбелязват източници, запознати с търговските и банковите операции.
Тъй като големите китайски банки намаляват финансирането на транзакции, свързани с Русия, някои китайски компании се обръщат към малки банки в близост и алтернативни канали за финансиране, включително криптовалути, въпреки забраната ѝ в Китай от 2021 г., както съобщи Reuters.
Според източниците от миналия месец насам китайските банки са засилили надзора си върху транзакциите, свързани с Русия, или са преустановили изцяло дейността си, за да избегнат потенциални американски санкции.
Търговска организация в югоизточна провинция, представляваща китайски предприятия с интереси в Русия, прогнозира, че транзакциите между Китай и Русия все повече ще се насочват към тайни канали, макар и да отчита свързаните с това рискове.
Руски банкер от Москва, изказа предположение, че прибягването до криптовалути може да се окаже единствената реална възможност, тъй като „е невъзможно да се премине през KYC (опознай своя клиент) процедурите в китайските банки, независимо от техния размер“.
След срещата между държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен и китайския първи дипломат Ван И в Пекин, Блинкен изрази „сериозна загриженост“ относно предполагаемата подкрепа на Пекин за действията на Русия в Украйна. Въпреки това посещението отбеляза още една стъпка в подобряването на двустранните отношения след исторически ниския им спад през миналата година.
Въпреки че официални лица предупредиха, че САЩ са готови да предприемат действия срещу китайски финансови институции, улесняващи търговията със стоки с гражданско и военно приложение, Reuters съобщи, че към момента Вашингтон не разполага с план за прилагане на такива мерки.
Говорителят на китайското външно министерство подчерта, че Китай отхвърля всякакви незаконни, едностранни санкции и подчерта, че нормалното търговско сътрудничество между Китай и Русия не трябва да бъде нарушавано от никоя външна страна.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.