Home

Китайска Понци схема може да е причината за спада на крипто пазара

15.08.2019 19:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Китайска Понци схема може да е причината за спада на крипто пазара

Масовите разпродажби на биткойн за $3 милиарда от китайска Понци схема може да бъде виновен за скорошния спад на пазара на криптовалутите.

На 14 август Дови Уан – основател на базираната на блокчейн инвестиционната компания Primitive Ventures – насочи вниманието към продължаващите масови разпродажби от измамната китайска инвестиционна схема, наречена PlusToken.

10 милиона инвеститори бяха измамени за $3 милиарда

Както Уан подчертава, PlusToken е създаден в средата на 2018 г. и обещава сериозна възвръщаемост на инвестициите с различен процент на отстъпка за четирите степени на членство – класическа структура на една типична Понци схема. До началото на 2019 г. проектът твърдеше, че има над 10 милиона членове.

Уан прикачи данни за всички адреси на портфейли – включително Биткойн (BTC), Етериум (ETH) и EOS – за които се знае, че са свързани с PlusToken и спешно се обади на борсите и извънборсовите платформи, за да ги включи в черен списък.

Тя отбелязва, че китайската полиция преследваше основен член на екипа преди два месеца и разкри, че инвеститорите са измамени за колосалната сума от $3 милиарда.

Наред с адресите, Уан прикачи разследващи данни от одиторската компания за сигурност Peckshield, които разкриват паричния поток от портфейла на PlusToken от началото на юли, датата, на която се смята, че са започнали разпродажбите.

Неспирни разпродажби

Въпреки ареста, криптовалутата не може да бъде върната обратно, както обяснява Уан:

„Много от техните BTC адреси започват с P2SH, който обикновено се използва за верификация от няколко слоя. Най-вероятно, някои хора, които държат ключовете за достъп, са още на свобода – следователно полицията не може да отключи портфейла. За EOS / ETH портфейла може да е различен случай, но засега полицията не може да влезне в нито един от тях.“

В опит да ограничи въздействието на разпродажбите тя препоръча на Peckshield и блокчейн аналитичната компания Chainalysis да анализират по-внимателно потоците, като отбелязва, че изглежда PlusToken прехвърля средствата си на малки партиди от 50-100 BTC в крипто борси.

Според съобщенията, китайските търговци твърдят, че неизвестен адрес през последните дни ‘дъмпва’ 100 BTC непрекъснато на крипто борсата Binance, която Уан подозира, че е свързана със схемата.

Схемата PlusToken беше определена като най-големият единичен случай на загуба в неотдавнашeн доклад за свързаните с крипто кражби през 2019 г. от блокчейн фирмата за сигурност CipherTracе, след като се предполага, че инвеститорите са изгубили $2,9 милиарда.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Биткойн Новини

Пътят на Биткойн към нов исторически връх: Крипто стратег прогнозира $126,000 до април

Известен крипто стратег, който има опит в изготвянето на точни прогнози за Биткойн, е уверен, че BTC ще достигне нов исторически връх през следващите месеци.

23.02.2025 17:00 2 мин. четене Kosta Gushterov

Ел Салвадор спира ежедневните покупки на Биткойн на фона на споразумението за заем с МВФ

Редовната дейност на Салвадор по закупуване на Биткойн изглежда е спряла, като последната регистрирана покупка от портфейл на страната е от 17 февруари, според Arkham Intelligence.

23.02.2025 14:00 2 мин. четене Kosta Gushterov

Как се случи най-големият хак срещу крипто борса, при които бяха откраднати $1.4 милаирда

Сериозен пробив разтърси борсата за криптовалути Bybit в петък, когато Lazarus, известната севернокорейска хакерска група, открадна над $1.4 милиарда в Етериум токени и производни.

22.02.2025 22:00 2 мин. четене Kosta Gushterov

Bybit предлага рекордно възнаграждение за възстановяване на откраднатите $1.4 милиарда

Bybit предприема агресивен подход към възстановяването на средствата, след като пострада от най-големия хак на крипто борса в историята на криптовалутите.

22.02.2025 20:30 2 мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.