Китайските власти са арестували банда от 63 души за пране на 12 милиарда юана ($1.7 милиарда) с помощта на криптовалути.
Според съобщения в местните медии клонът Хорцин на Бюрото за обществена сигурност на град Тонглияо, Автономен Район на Вътрешна Монголия (АРВМ), успешно се е справил с бандата за пране на пари.
Полицията в клон Хорцин за пръв път се заинтересува от групировката, след като отделът за обществена сигурност на АРВМ предупреди за необичаен приток на капитал към строителната фирма Shi Mouyuan.
По-нататъшните разследвания показват, че бандата се е разпространила в няколко провинции и градове. Някои от членовете ѝ са били арестувани дори в Тайланд.
На оперативната група от 230 полицейски служители са били необходими три месеца, за да претърсят 17 провинции, градове и автономни области, преди да успеят да арестуват 63 заподозрени, включително лидерите Джан и Джи.
Властите разкриха също, че престъпниците са действали от май 2021 г. и са спечелили незаконните средства чрез измами, пирамиди, хазарт и други подобни дейности. След това бандата е използвала криптоактиви, за да изпере незаконното си богатство.
Това не е първият път, в който китайските власти залавят престъпни банди, изпиращи средства с криптовалути. Преди няколко месеца Бюрото за обществена сигурност на окръг Хънян арестува банда, която е изпрала 40 милиона юана с помощта на криптовалути.
Бандата, която е действала от 2018 г. насам, е участвала в повече от 300 случая на електронни измами, като сред жертвите е бил и директорът на окръжното бюро за обществена сигурност Лиу Сиалун. По делото са арестувани 93 заподозрени.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Цена на Биткойн: Какво да следим през следващата седмица
Изглежда репресиите на правителството не успяват напълно да заличат използването на криптовалути или добива на BTC в страната.
Междувременно използването на Биткойн и други криптовалути за престъпни дейности е намаляло през тази година, според данни от Chainalysis. Незаконните дейности, включващи криптовалути, са намалели с 15% към юли 2022 г., а общите приходи от измами са намалели с 65%.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.
Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.
Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.