Китайските инвеститори в рисков капитал изразяват загриженост във връзка със замразяването на първичното публично предлагане (IPO) в страната, което според тях възпрепятства достъпа на технологичните стартъпи до средства и задушава иновациите.
На конференцията за инвестиции ChinaVenture в Шанхай специалисти от индустрията изтъкнаха предизвикателствата, с които се сблъскват при възстановяването на инвестициите поради замразяването на първичните публични предлагания, което държи участниците на пазара блокирани в съществуващите инвестиции.
Липсата на възможности за излизане от пазара чрез първични публични предлагания се разглежда като значителен проблем от компаниите за рисков капитал, което води до опасения за инвестиционна суша за стартиращите предприятия и потенциалното ѝ въздействие върху технологичните иновации в Китай. Спадът в активността на IPO се вижда от значителния спад на средствата, набрани чрез IPO в континентален Китай, и от прекратяването на плановете за листване на множество китайски кандидати за IPO.
Според експерти от сектора различни политики, насочени към подпомагане на вторичния пазар, като например засиленият официален контрол на новите листвания, са смутили въпросния пазар. Китайската комисия за регулиране на ценните книжа (CSRC) все още не е отговорила на тези опасения.
Песимизмът сред китайските инвеститори в рисков капитал е отразен в проучване на ChinaVenture, в което несигурността на политиката е определена като най-голямата заплаха за индустрията. Някои компании вече са започнали да съкращават персонал в отговор на предизвикателната среда.
Макар да признават важността на подкрепата за вторичния пазар, лидерите в сектора призовават правителството да представи подробни политики в подкрепа на изпитващата затруднения индустрия на рисков капитал. Те подчертават необходимостта от конкретни мерки, които да превърнат заявените от правителството цели, като насърчаване на рисковите инвестиции и укрепване на дългосрочния капитал, в осъществими стъпки.
В крайна сметка се отправя призив към правителството и регулаторните органи да дадат приоритет на първичния пазар, да се вслушат в опасенията на индустрията и да работят заедно за справяне с предизвикателствата, пред които са изправени китайските рискови капиталисти.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.