Китай пое ангажимент да засили фискалната си политика през 2024 г. в опит да стимулира икономиката си в затруднено положение.
Съобщението беше направено след среща на висши служители на Комунистическата партия, непосредствено след неотдавнашното понижаване на перспективата на кредитния рейтинг на Китай от стабилна на отрицателна от страна на Moody’s.
Решението на Moody’s, което се корени в опасенията за трайно по-нисък икономически растеж и продължаващите проблеми в сектора на недвижимите имоти в Китай, предизвика бърз отговор от страна на китайските официални лица. По време на срещата, председателствана от Си Дзинпин и с участието на влиятелното 24-членно Политбюро, бе поет ясен ангажимент за активизиране на усилията за разширяване на вътрешното търсене и стабилизиране на външната търговия и инвестициите, както съобщиха от CNN.
В изявлението се подчертава необходимостта от поддържане на активна фискална политика с подобрена ефективност и качество през следващата година. Фискалната политика включва управление на данъчното облагане и държавните разходи с цел положително въздействие върху икономиката. Освен това отново бе подчертана необходимостта от благоразумна парична политика, която обикновено се управлява от централните банки с цел регулиране на разходите по заемите и контролиране на инфлацията.
Съществен акцент, подчертан по време на срещата, беше предотвратяването на рискове в критични области, като се гарантира, че няма да възникнат системни такива. Месечното заседание на Политбюро и предстоящата годишна конференция на Централния икономически работен съвет, които се очакват по-късно този месец, са от ключово значение за определяне на икономическия тон за предстоящата година.
Китай, който в момента се бори със значителни предизвикателства, особено със спада на пазара на недвижими имоти, засягащ икономиката като цяло, е изправен пред критичен момент. Последиците от спада на пазара на недвижими имоти обхванаха и експанзивната сенчеста банкова система, предизвиквайки сътресения.
Освен това местните власти, обременени с дългове, изпитват все по-голямо напрежение поради нестабилността на пазара на недвижими имоти, като някои големи строителни предприемачи вече са изпаднали в неплатежоспособност.
В прогнозите на Moody’s се предвижда забавяне на годишния икономически растеж на Китай до 4% през 2024 г. и 2025 г., а от 2026 г. до 2030 г. средногодишната прогноза е 3.8%. Те обясняват това забавяне с основни структурни фактори, по-специално по-слаби демографски показатели, които биха могли да допринесат за потенциално намаляване на растежа до приблизително 3.5% до 2030 г.
За разлика от тях Китай предвижда растеж от приблизително 5% за настоящата година. В перспектива, преди да се появи пандемията, китайската икономика имаше среден годишен растеж от 7.7% през предходното десетилетие.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.