Китай пое ангажимент да засили фискалната си политика през 2024 г. в опит да стимулира икономиката си в затруднено положение.
Съобщението беше направено след среща на висши служители на Комунистическата партия, непосредствено след неотдавнашното понижаване на перспективата на кредитния рейтинг на Китай от стабилна на отрицателна от страна на Moody’s.
Решението на Moody’s, което се корени в опасенията за трайно по-нисък икономически растеж и продължаващите проблеми в сектора на недвижимите имоти в Китай, предизвика бърз отговор от страна на китайските официални лица. По време на срещата, председателствана от Си Дзинпин и с участието на влиятелното 24-членно Политбюро, бе поет ясен ангажимент за активизиране на усилията за разширяване на вътрешното търсене и стабилизиране на външната търговия и инвестициите, както съобщиха от CNN.
В изявлението се подчертава необходимостта от поддържане на активна фискална политика с подобрена ефективност и качество през следващата година. Фискалната политика включва управление на данъчното облагане и държавните разходи с цел положително въздействие върху икономиката. Освен това отново бе подчертана необходимостта от благоразумна парична политика, която обикновено се управлява от централните банки с цел регулиране на разходите по заемите и контролиране на инфлацията.
Съществен акцент, подчертан по време на срещата, беше предотвратяването на рискове в критични области, като се гарантира, че няма да възникнат системни такива. Месечното заседание на Политбюро и предстоящата годишна конференция на Централния икономически работен съвет, които се очакват по-късно този месец, са от ключово значение за определяне на икономическия тон за предстоящата година.
Китай, който в момента се бори със значителни предизвикателства, особено със спада на пазара на недвижими имоти, засягащ икономиката като цяло, е изправен пред критичен момент. Последиците от спада на пазара на недвижими имоти обхванаха и експанзивната сенчеста банкова система, предизвиквайки сътресения.
Освен това местните власти, обременени с дългове, изпитват все по-голямо напрежение поради нестабилността на пазара на недвижими имоти, като някои големи строителни предприемачи вече са изпаднали в неплатежоспособност.
В прогнозите на Moody’s се предвижда забавяне на годишния икономически растеж на Китай до 4% през 2024 г. и 2025 г., а от 2026 г. до 2030 г. средногодишната прогноза е 3.8%. Те обясняват това забавяне с основни структурни фактори, по-специално по-слаби демографски показатели, които биха могли да допринесат за потенциално намаляване на растежа до приблизително 3.5% до 2030 г.
За разлика от тях Китай предвижда растеж от приблизително 5% за настоящата година. В перспектива, преди да се появи пандемията, китайската икономика имаше среден годишен растеж от 7.7% през предходното десетилетие.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.
На заседанието си на 7 май 2025 г. Федералният резерв остави лихвения процент без промяна на ниво 4.25% до 4.50%, което е четвъртото поредно решение за запазване на лихвените проценти.