Както съобщи Financial Times, Китай е представил директиви, целящи постепенното прекратяване на използването на американски микропроцесори, произведени от Intel (INTC.O) и AMD (AMD.O), в правителствени компютри и сървъри.
Освен това в насоките се предлага отказ от операционната система Windows на Microsoft (MSFT.O) и софтуера за бази данни, произведен в чужбина, в полза на местни алтернативи, според същия доклад.
Държавните органи на ниво община са инструктирани да включат в своите процедури за възлагане на обществени поръчки критерии, които дават приоритет на „безопасни и надеждни“ процесори и операционни системи, отбелязва вестникът.
В края на декември китайското министерство на промишлеността публикува изявление, включващо три отделни списъка на процесори, операционни системи и централизирани бази данни, считани за „безопасни и надеждни“ за тригодишен период след публикуването им, като всички те са доставени от китайски компании, потвърдиха проверките на Reuters.
Информационната служба на Държавния съвет, която отговаря за медийните запитвания на китайския кабинет, не даде незабавен отговор на изпратеното по факс искане за коментар.
Съединените щати се стремят да увеличат вътрешното производство на полупроводници и да намалят зависимостта си от Китай и Тайван, особено с прилагането на Закона за чиповете и науката от 2022 г. на администрацията на Байдън.
Този закон има за цел да укрепи капацитета на САЩ в областта на полупроводниците и предлага финансова помощ за местното производство, включително субсидии за производството на усъвършенствани чипове.
Платформата Pump.fun набра $500 милиона в бързо първично предлагане на монети (ICO), като ги разпродаде само за 12 минути.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.