Както съобщи Financial Times, Китай е представил директиви, целящи постепенното прекратяване на използването на американски микропроцесори, произведени от Intel (INTC.O) и AMD (AMD.O), в правителствени компютри и сървъри.
Освен това в насоките се предлага отказ от операционната система Windows на Microsoft (MSFT.O) и софтуера за бази данни, произведен в чужбина, в полза на местни алтернативи, според същия доклад.
Държавните органи на ниво община са инструктирани да включат в своите процедури за възлагане на обществени поръчки критерии, които дават приоритет на „безопасни и надеждни“ процесори и операционни системи, отбелязва вестникът.
В края на декември китайското министерство на промишлеността публикува изявление, включващо три отделни списъка на процесори, операционни системи и централизирани бази данни, считани за „безопасни и надеждни“ за тригодишен период след публикуването им, като всички те са доставени от китайски компании, потвърдиха проверките на Reuters.
Информационната служба на Държавния съвет, която отговаря за медийните запитвания на китайския кабинет, не даде незабавен отговор на изпратеното по факс искане за коментар.
Съединените щати се стремят да увеличат вътрешното производство на полупроводници и да намалят зависимостта си от Китай и Тайван, особено с прилагането на Закона за чиповете и науката от 2022 г. на администрацията на Байдън.
Този закон има за цел да укрепи капацитета на САЩ в областта на полупроводниците и предлага финансова помощ за местното производство, включително субсидии за производството на усъвършенствани чипове.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.