Както съобщи Financial Times, Китай е представил директиви, целящи постепенното прекратяване на използването на американски микропроцесори, произведени от Intel (INTC.O) и AMD (AMD.O), в правителствени компютри и сървъри.
Освен това в насоките се предлага отказ от операционната система Windows на Microsoft (MSFT.O) и софтуера за бази данни, произведен в чужбина, в полза на местни алтернативи, според същия доклад.
Държавните органи на ниво община са инструктирани да включат в своите процедури за възлагане на обществени поръчки критерии, които дават приоритет на „безопасни и надеждни“ процесори и операционни системи, отбелязва вестникът.
В края на декември китайското министерство на промишлеността публикува изявление, включващо три отделни списъка на процесори, операционни системи и централизирани бази данни, считани за „безопасни и надеждни“ за тригодишен период след публикуването им, като всички те са доставени от китайски компании, потвърдиха проверките на Reuters.
Информационната служба на Държавния съвет, която отговаря за медийните запитвания на китайския кабинет, не даде незабавен отговор на изпратеното по факс искане за коментар.
Съединените щати се стремят да увеличат вътрешното производство на полупроводници и да намалят зависимостта си от Китай и Тайван, особено с прилагането на Закона за чиповете и науката от 2022 г. на администрацията на Байдън.
Този закон има за цел да укрепи капацитета на САЩ в областта на полупроводниците и предлага финансова помощ за местното производство, включително субсидии за производството на усъвършенствани чипове.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.
Тимъти Стебинг, директор на Фондация Dogecoin, наскоро сподели вълнуващи идеи за плановете за разширяване на глобалния прием на DOGE.
Arkham Intelligence, компания за крипто обмен и анализи, разширява услугите си и включва спот търговия с криптовалути, която ще стартира в 17 американски щата на 1 март.
Чанпен Джао (CZ), основател на Binance, наскоро се обърна към криптовалутната общност за насоки как да разпредели над $1 милион, натрупани в адрес на портфейл за дарения, който някога е използвал.