Както съобщи Financial Times, Китай е представил директиви, целящи постепенното прекратяване на използването на американски микропроцесори, произведени от Intel (INTC.O) и AMD (AMD.O), в правителствени компютри и сървъри.
Освен това в насоките се предлага отказ от операционната система Windows на Microsoft (MSFT.O) и софтуера за бази данни, произведен в чужбина, в полза на местни алтернативи, според същия доклад.
Държавните органи на ниво община са инструктирани да включат в своите процедури за възлагане на обществени поръчки критерии, които дават приоритет на „безопасни и надеждни“ процесори и операционни системи, отбелязва вестникът.
В края на декември китайското министерство на промишлеността публикува изявление, включващо три отделни списъка на процесори, операционни системи и централизирани бази данни, считани за „безопасни и надеждни“ за тригодишен период след публикуването им, като всички те са доставени от китайски компании, потвърдиха проверките на Reuters.
Информационната служба на Държавния съвет, която отговаря за медийните запитвания на китайския кабинет, не даде незабавен отговор на изпратеното по факс искане за коментар.
Съединените щати се стремят да увеличат вътрешното производство на полупроводници и да намалят зависимостта си от Китай и Тайван, особено с прилагането на Закона за чиповете и науката от 2022 г. на администрацията на Байдън.
Този закон има за цел да укрепи капацитета на САЩ в областта на полупроводниците и предлага финансова помощ за местното производство, включително субсидии за производството на усъвършенствани чипове.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.
Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.