В отговор на конфликта в Украйна китайските банки значително увеличиха подкрепата си за руските банки, позиционирайки юана като алтернативна на щатския долар световна валута.
За 14-месечен период, приключващ през март, четири от най-големите китайски банки разшириха експозицията си към Русия от $2.2 милиарда до $9.7 милиарда.
По-специално, ICBC и Bank of China допринесоха за $8.8 милиарда от тези активи. Тази промяна настъпи, тъй като западните банки бяха изправени пред натиск да се оттеглят от Русия поради регулаторни и политически изисквания, наред с предизвикателствата, породени от международните санкции.
Австрийската Raiffeisen Bank, чуждестранната банка с най-голяма експозиция в Русия, също отбеляза 40% увеличение на активите си през същия период, въпреки че изрази намерения да проучи стратегии за излизане.
Кредитите, отпуснати от китайски банки на руски контрагенти, предимно в юани, а не в долари или евро, подчертават ефективността на санкциите.
Този преход подчертава склонността на Русия да приеме юана като резервна валута, като постепенно намали зависимостта си от долара и еврото. Търговията в ренминби между Русия и Китай отбеляза значителен ръст, като през 2022 г. двустранната търговия достигна $185 милиарда.
По данни на Руската централна банка делът на руските експортни плащания, деноминирани в „токсични валути“ (долар и евро), е намалял до по-малко от половината, докато делът на юана се е увеличил до 16%.
Raiffeisen, една от малкото западни банки, които запазват значително присъствие в Русия, отчете 9.6% увеличение на печалбата до €867 милиона през първата половина на годината. Въпреки това Европейската централна банка упражни натиск върху кредиторите под надзор, включително Raiffeisen, да се изтеглят от Русия.
Raiffeisen активно проучва възможностите за продажба или отделяне на руския си бизнес, като гарантира спазването на местните и международните разпоредби.
В по-широк контекст делът на чуждестранните институции в руските банкови активи намаля от 6.2% на 4.9% през 14-месечния период. ICBC, Bank of China, China Construction Bank и Agricultural Bank of China отказаха да коментират тези събития.
Този развиващ се сценарий илюстрира нарастващото финансово влияние на Китай в Русия в условията на геополитически промени и продължаващото приемане на юана като световна валута.
Източник: FT
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.