В отговор на конфликта в Украйна китайските банки значително увеличиха подкрепата си за руските банки, позиционирайки юана като алтернативна на щатския долар световна валута.
За 14-месечен период, приключващ през март, четири от най-големите китайски банки разшириха експозицията си към Русия от $2.2 милиарда до $9.7 милиарда.
По-специално, ICBC и Bank of China допринесоха за $8.8 милиарда от тези активи. Тази промяна настъпи, тъй като западните банки бяха изправени пред натиск да се оттеглят от Русия поради регулаторни и политически изисквания, наред с предизвикателствата, породени от международните санкции.
Австрийската Raiffeisen Bank, чуждестранната банка с най-голяма експозиция в Русия, също отбеляза 40% увеличение на активите си през същия период, въпреки че изрази намерения да проучи стратегии за излизане.
Кредитите, отпуснати от китайски банки на руски контрагенти, предимно в юани, а не в долари или евро, подчертават ефективността на санкциите.
Този преход подчертава склонността на Русия да приеме юана като резервна валута, като постепенно намали зависимостта си от долара и еврото. Търговията в ренминби между Русия и Китай отбеляза значителен ръст, като през 2022 г. двустранната търговия достигна $185 милиарда.
По данни на Руската централна банка делът на руските експортни плащания, деноминирани в „токсични валути“ (долар и евро), е намалял до по-малко от половината, докато делът на юана се е увеличил до 16%.
Raiffeisen, една от малкото западни банки, които запазват значително присъствие в Русия, отчете 9.6% увеличение на печалбата до €867 милиона през първата половина на годината. Въпреки това Европейската централна банка упражни натиск върху кредиторите под надзор, включително Raiffeisen, да се изтеглят от Русия.
Raiffeisen активно проучва възможностите за продажба или отделяне на руския си бизнес, като гарантира спазването на местните и международните разпоредби.
В по-широк контекст делът на чуждестранните институции в руските банкови активи намаля от 6.2% на 4.9% през 14-месечния период. ICBC, Bank of China, China Construction Bank и Agricultural Bank of China отказаха да коментират тези събития.
Този развиващ се сценарий илюстрира нарастващото финансово влияние на Китай в Русия в условията на геополитически промени и продължаващото приемане на юана като световна валута.
Източник: FT
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.