Home

Китай увеличи подкрепата си за руските банки въпреки войната в Украйна

04.09.2023 12:00 2мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Китай увеличи подкрепата си за руските банки въпреки войната в Украйна

В отговор на конфликта в Украйна китайските банки значително увеличиха подкрепата си за руските банки, позиционирайки юана като алтернативна на щатския долар световна валута.

За 14-месечен период, приключващ през март, четири от най-големите китайски банки разшириха експозицията си към Русия от $2.2 милиарда до $9.7 милиарда.

По-специално, ICBC и Bank of China допринесоха за $8.8 милиарда от тези активи. Тази промяна настъпи, тъй като западните банки бяха изправени пред натиск да се оттеглят от Русия поради регулаторни и политически изисквания, наред с предизвикателствата, породени от международните санкции.

Австрийската Raiffeisen Bank, чуждестранната банка с най-голяма експозиция в Русия, също отбеляза 40% увеличение на активите си през същия период, въпреки че изрази намерения да проучи стратегии за излизане.

Кредитите, отпуснати от китайски банки на руски контрагенти, предимно в юани, а не в долари или евро, подчертават ефективността на санкциите.

Този преход подчертава склонността на Русия да приеме юана като резервна валута, като постепенно намали зависимостта си от долара и еврото. Търговията в ренминби между Русия и Китай отбеляза значителен ръст, като през 2022 г. двустранната търговия достигна $185 милиарда.

По данни на Руската централна банка делът на руските експортни плащания, деноминирани в “токсични валути” (долар и евро), е намалял до по-малко от половината, докато делът на юана се е увеличил до 16%.

Raiffeisen, една от малкото западни банки, които запазват значително присъствие в Русия, отчете 9.6% увеличение на печалбата до €867 милиона през първата половина на годината. Въпреки това Европейската централна банка упражни натиск върху кредиторите под надзор, включително Raiffeisen, да се изтеглят от Русия.

Raiffeisen активно проучва възможностите за продажба или отделяне на руския си бизнес, като гарантира спазването на местните и международните разпоредби.

В по-широк контекст делът на чуждестранните институции в руските банкови активи намаля от 6.2% на 4.9% през 14-месечния период. ICBC, Bank of China, China Construction Bank и Agricultural Bank of China отказаха да коментират тези събития.

Този развиващ се сценарий илюстрира нарастващото финансово влияние на Китай в Русия в условията на геополитически промени и продължаващото приемане на юана като световна валута.

Източник: FT

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Как стейкинг наградите влияят на блокчейн мрежите?

Franklin Templeton се включи в дебата дали стейкинг възнагражденията, които допринасят за инфлацията на предлагането на токени, трябва да се разглеждат като разход за мрежата.

30.09.2024 9:32 3мин. четене Alexander Zdravkov

CryptoQuant призовава за регулиране, което да стимулира растежа на Web3

Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, подчерта значението на регулирането за бъдещия растеж на Web3 и криптовалутното пространство.

30.09.2024 9:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Ripple се доближава до пускането на стабилната си монета след масово емитиране на токени

Неотдавна Ripple изсече почти всички свои токени RLUSD, като в неделя произведе около 99% от тях в Етериум и в счетоводната книга XRP.

30.09.2024 8:30 1мин. четене Alexander Zdravkov

БРИКС: Nasdaq отправя сериозно предупреждение за долара

Анализатор на Nasdaq изрази загриженост относно съюза БРИКС, предупреждавайки, че блокът може да предизвика криза за щатския долар.

30.09.2024 8:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.