Проблемите с недвижимите имоти в Китай изискват "решителна" реакция от страна на официалните лица, за да се възстанови доверието, заяви Международният валутен фонд.
По време на пресконференция, след като представи по-ниски прогнози за икономическия растеж на страната в рамките на базираната във Вашингтон “Световна икономическа перспектива” на кредитора, главният икономист Пиер-Оливие Гуриншас подчерта необходимостта от решителна политика.
“Ясно е, че това изисква решителни действия от страна на властите“, заяви Гуриншас пред репортери в Маракеш, Мароко, във вторник.
Според него официалните лица в Пекин трябва да помогнат за преструктурирането на изпитващите затруднения строителни предприемачи, да се уверят, че няма да се увеличи финансовата нестабилност, да се уверят, че тя ще остане локализирана на пазара на недвижими имоти и няма да се разпространи в по-широката финансова система, и да помогнат за възстановяване на доверието на домакинствата.
Гуринчас говори в момент, в който се появиха новини, че Китай обмисля да увеличи бюджетния си дефицит за 2023 г., тъй като правителството се готви да пусне нов кръг от стимули, за да подпомогне постигането на официалната цел за растеж.
През последните месеци китайското правителство засили помощта за икономиката с частични действия. То понижи основните лихвени проценти, освободи повече дългосрочни парични средства в банковата система, добави подкрепа за продажбите на жилища и потреблението на домакинствата и ускори емитирането на специални облигации на местните власти от август насам.
Въпреки това перспективите не показват особени признаци на подобрение.
МВФ намали прогнозата си за растежа на Китай за тази година от 5.2% на 5%, а за следващата година – от 4.5% на 4.2%, като заяви, че икономиката губи инерция заради спада на инвестициите в недвижими имоти и цените на жилищата, който застрашава държавните приходи от продажби на земя, както и заради слабите потребителски нагласи.
В условията на оживен пазар общата тенденция на инвеститорите е да се насочват към добре познати акции. Привлекателността на популярността обаче не винаги означава стабилна инвестиция.
След неотдавнашното споразумение на стойност над $4 милиарда между Binance и американските власти конкурентите в сферата на обмена на криптовалути, а именно Coinbase и Bybit, се превърнаха в значителни печеливши.
Според изявленията на южноафриканския посланик Анил Сооклал в неотдавнашно интервю, има официални заявления от 20 нови държави, които искат да се присъединят към алианса БРИКС.
По време на неотдавнашната среща на върха на ООН за климата Обединените арабски емирства (ОАЕ), като новоприет член на БРИКС, поеха значителен ангажимент от $5 милиарда за укрепване на икономическото партньорство.