Наскоро Китай и Саудитска Арабия финализираха споразумение за валутен суап на стойност $7 милиарда, което е част от глобалното оттегляне от щатския долар.
Споразумението е с продължителност три години и дава възможност за обмен на до 50 милиарда юана или 26 милиарда риала. Макар и на пръв поглед скромно, значението му е голямо, като се има предвид позицията на Саудитска Арабия като основен износител на петрол в света и господстващото положение на долара в световната търговия с петрол.
Въпреки че Русия е основният източник на петрол за Китай, китайските митнически данни от 2022 г. показват внос на саудитски суров петрол на стойност $65 милиарда, което представлява около 83% от общия износ на Китай от Саудитска Арабия. В стремежа си да намали влиянието на долара Китай активно насърчава интернационализацията на юана.
Докладите на RBC и JPMorgan подчертават тази промяна. RBC отбеляза, че една четвърт от търговията на Русия извън Китай използва юана за разплащания, докато JPMorgan подчерта нарастващата тенденция за търговия с петрол във валути, различни от долара. Линиите за валутни суапове на Китай достигнаха 117.1 милиарда юана през септември, което е рекордно високо равнище според анализ на Bloomberg.
През тази година Китай сключи подобни споразумения за валутен суап с държави като Аржентина, като натрупа 29 активни суап споразумения на обща стойност над 4 трилиона юана. Пекин допълнително насърчава чуждестранния достъп до пазарите си чрез емитиране на облигации тип „панда„. По време на неотдавнашната инициатива „Пояс и път“ китайските банки отпуснаха заеми в юани на държави като Перу и Малайзия, подчертавайки ангажимента си да разширят глобалния обхват на юана.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.