След забраната на транзакциите с криптовалути през 2021 г. Китай бързо се ориентира към въвеждането на блокчейн.
Страната ще открие в Пекин Национален център за блокчейн иновации, който ще работи с университети, експерти по блокчейн и компании за проучване и изследване на основната технология.
Националният център за иновации в областта на блокчейн ще се съсредоточи върху фундаменталните теории на концепцията, ключовите технологии като софтуер и хардуер, както и върху първичните платформи и мрежите за верификация.
За центъра ще отговаря Пекинската академия за блокчейн и крайни изчисления (BABEC), известна със своята блокчейн система ChainMaker, която е подкрепена от 50 корпорации, включително държавната China Construction Bank.
BABEC е лидер в областта, като изпълнява 240 милиона транзакции в секунда (TPS), в сравнение със 100,000 през 2021 г. Решението на държавата да възложи на BABEC ръководството на новата изследователска институция е доказателство за нейния опит в областта.
Въпреки строгата позиция на Китай срещу търговията с криптовалути, той е значителен играч в блокчейн иновациите. Страната счита себе си за „блокчейн нация„.
През септември 2022 г. китайското правителство твърди, че на страната се падат 84% от всички подадени блокчейн завления за патенти в световен мащаб. Процентът на одобрение на тези заявления обаче може да е по-висок, като само 19% от тях са получили одобрение.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: „Крипто активите не са ценни книжа“, според новo проучване
Блокчейн технологията и проектът за цифрова валута на централната банка (CBDC) се превърнаха в запазена марка на правителството. Централната банка вече пусна на пазара в цялата страна електронния юан (e-CNY).
По време на празничния период централната банка стартира около 200 дейности за e-CNY, за да насърчи потреблението. Градове като Шънджън дори раздадоха субсидии и купони за потребление на стойност милиони e-CNY, за да подкрепят кетъринг индустрията.
Китай постави цели пред различните градове за насърчаване на използването на CBDC, като на 16 януари град Ханджоу издаде на всеки жител ваучери за e-CNY на стойност 80 юана, раздавайки общо e-CNY на стойност 4 млн. юана ($590,000). Тези усилия ясно показват ангажимента на Китай да насърчава използването на CBDC в страната.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво може да бъде въздействието на дигиталните валути на централните банки (CBDC)?
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.