Във вторник китайските власти обявиха разбиването на значителна незаконна банкова операция, която е обработила транзакции на стойност най-малко $1.9 милиарда, използвайки криптовалутата Tether (USDT).
Длъжностни лица от Съчуан и Чунцин съобщиха за ареста на 193 лица в 26 провинции, свързани с тази мрежа.
Твърди се, че тази престъпна организация е използвала USDT, за да заобиколи строгите валутни разпоредби на Китай, улеснявайки международния трансфер на незаконни средства. Общият размер на включените транзакции е достигнал 13.8 милиарда юана ($1.9 милиарда).
По време на акцията правоприлагащите органи разбиха през 2023 г. два основни оперативни центъра, разположени във Фудзиен и Хунан, като конфискуваха активи на стойност 149 милиона юана ($20.6 милиона).
Срещу мрежата са повдигнати обвинения, включително за финансови измами, престъпления, свързани с работата, и различни контрабандни дейности. По-специално, групата е замесена в операции по контрабанда на злато в Непал.
Този случай подчертава продължаващите трудности, с които се сблъсква Китай при прилагането на мерките си за контрол на капитала, като някои лица се обръщат към криптовалути като USDT, за да избегнат тези ограничения. Основните заподозрени, известни само с фамилните си имена Лин, Уенг и Чен, са започнали незаконните си операции по обмен на валута през януари 2021 г.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.