Разбирането на икономическия пейзаж на Китай е многостранно предизвикателство. Въпреки значителните загуби на фондовите пазари, не всички икономически показатели представят еднакво мрачна картина.
През 2023 г. Китай постигна ръст на БВП от 5.2 %, но икономическите данни за 2024 г. изглеждат разнопосочни, което обърква анализаторите.
От Rhodium Group подчертаха сериозното несъответствие между официалните данни на Китай и липсата на потребителско търсене, нерешените проблеми с дълга на местните власти и значителния спад на преките чуждестранни инвестиции, наблюдавани през втората половина на 2023 г.
Подходът на Пекин не успя да реши основните структурни проблеми, като вместо това се съсредоточи върху привличането на чуждестранни инвестиции и сплашването на критиците.
Нежеланието на Пекин да признае икономическите затруднения пролича в новогодишното твърдение на китайския лидер Си Дзинпин, че икономиката на страната остава „по-устойчива и динамична от преди„, въпреки че призна предизвикателствата, пред които са изправени някои предприятия.
От Rhodium Group поставят под съмнение оптимистичното представяне на китайската икономика, определяйки го като „политически мотивирано представяне на икономическата активност„.
Икономиката на Китай трудно възстанови инерцията си след краткия подем след пандемията, което доведе до намаляване на доверието на инвеститорите през цялата 2023 г.
Въпреки твърденията, че Китай е надхвърлил целта си за ръст на БВП от 5%, властите се оказаха принудени да прилагат извънредни мерки за подкрепа на икономиката. През 2024 г. се въвеждат допълнителни извънредни мерки за подкрепа на фондовите пазари, което показва основни проблеми.
Официалните китайски статистически данни не отчитат намаляването на доверието на пазара и икономическите предизвикателства. Макар че е възможно възстановяване през 2024 г., то до голяма степен зависи от драматичния спад на пазара на недвижими имоти.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.
Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.