Регулациите на дигиталните активи в Китай продължават да се развиват въпреки съществуващата забрана в страната. Върховният съд на Китай наскоро издаде насоки, отнасящи се до спорове, свързани с криптовалути.
Според доклад на Wu Blockchain от 7 май, ако и двете страни са съгласни, сега се счита за правно приемливо уреждането на дълг с помощта на малка сума дигитални активи. Съдът признава, че криптовалутите притежават виртуални свойства в рамките на мрежата.
Той обаче изрично посочва, че този подход е допустим само ако няма други основателни възражения.
„Когато участващите страни се споразумеят да компенсират дългове, произтичащи от взаимна размяна, трудови услуги и други основни отношения, като използват малка сума виртуална валута и няма други недействителни фактори, съдът ще признае договора за действителен„, постановява съдът.
Върховният съд предостави допълнителна яснота по отношение на сценария, при който една от страните се съгласява да прехвърли криптовалута на друга страна.
В такива случаи съдът ще установява обезщетението, като взема предвид реалната стойност на имуществото, приета от получаващата страна към момента на изпълнение на договора. Все пак получаващата страна не може да изпълни задълженията си поради ограниченията на политиката.
Позицията на Китай по отношение на криптовалутите остава противоречива и това неотдавнашно развитие носи значителни последици за крипто инвеститорите.
.
Въпреки забраната на Китай върху криптовалутите, интересът на инвеститорите напоследък рязко нарасна. Доклад от края на 2022 г. разкри, че Китай се нарежда сред десетте най-големи държави в света по отношение на приемането на криптовалути.
Беше посочено, че Пекинският междинен народен съд номер едно е обявил, че въпреки забраната физическите лица все още могат да участват в крипто търговията.
Трябва обаче да се отбележи едно условие: съдът уточни, че заинтересованите инвеститори могат да разглеждат криптовалутите само като виртуални активи и да се въздържат от използването им като валута.
В резултат на това все още не е сигурно дали неотдавнашните указания на Върховния съд показват признаване на правния статут на криптовалутите от страна на китайското правителство. Въпреки това Китай изглежда признава нарастващия интерес към дигиталните активи.
По-рано, както се спомена в доклад на Finbold, страната наложи 20% данък върху доходите на физическите лица върху инвестиционните печалби, получени от индивидуални крипто инвеститори и миньори на Биткойн (BTC).
Инвеститорите на дребно правят смели стъпки на фона на масовия пазарен спад, предизвикан от новите мита, въведени от президента Доналд Тръмп.
През 2025 г. глобалната тенденция на дедоларизация рязко се ускорява, като централните банки полагат все по-големи усилия да намалят зависимостта си от щатския долар.
Circle се стреми да стане втората по големина крипто-фокусирана компания, която да стане публична в САЩ.
WisdomTree предприе смела стъпка в пространството за токенизация на активи, разширявайки своята институционална инвестиционна платформа, WisdomTree Connect.