Предполага се, че Китай, член на БРИКС, може да притежава значително повече златни резерви от официално обявените 2,250 тона.
Въпреки че Китайската народна банка (КНБ) твърди, че към 2024 г. ще притежава 2,250 тона, експертът на пазара на злато Ян Ниувенхуйс оспорва тази цифра. Ниеувенхуейс предполага, че действителните златни резерви на Китай може да възлизат на 5,358 тона, като предлага документ.
Моментът на появата на контрадокумента на Ниеувенхуейс съвпада с глобалните усилия на БРИКС да убеди развиващите се страни да се откажат от щатския долар. Той твърди, че Китай може да трупа злато, за да постигне напредък в глобалната програма за дедоларизация, като твърди, че Китайската народна банка преследва „скрита програма за дедоларизация“, като прикрива истинските си златни резерви.
Ниувенхуйс прогнозира, че скритите покупки на злато от страна на Китай могат да доведат до повишаване на цените, като потенциално създадат „перфектна буря“ през следващите години.
При сегашната цена на златото от $1,975 за тройунция, приблизително 5,358-те тона злато, предполагаемо притежавани от Китай през 2024 г., ще бъдат оценени на $338.5 милиарда. Нийвенхюс подчертава, че тези тайни покупки отразяват по-широка тенденция на усилия за дедоларизация, като Китай и другите държави от БРИКС се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар въпреки неговия статут на основна резервна валута в света.
През последните 15 месеца Китай и съюзът БРИКС бяха значителни купувачи на злато, което породи загрижеността на Световния съвет по златото за потенциални смущения на пазарите на злато и суровини. Последиците от отдръпването на БРИКС от долара в търговията биха могли да се отразят върху различни сектори на американската икономика.
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.
Според нов анализ на Bernstein крипто подразделениет на Robinhood е готово за значителен растеж, като се очаква търговската дейност да нарасне през следващите две години.