Китай се подготвя за 2025 г. с най-експанзивния си фискален план, като увеличава бюджетния дефицит до рекордните 4% от БВП, за да противодейства на вътрешните предизвикателства и надигащото се търговско напрежение със САЩ.
Този агресивен ход, който се очаква да инжектира 1.3 трилиона юана ($179.4 милиарда) в икономиката чрез специални емисии облигации, отразява фокуса на Пекин върху стабилизирането на растежа на фона на забавящата се инерция.
Икономиката е изправена пред нарастващ натиск от кризата с недвижимите имоти, дълговете на местните власти и отслабващите потребителски разходи. Дори износът, който е ключова силна страна, е изложен на риск, тъй като потенциалното завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом съживява опасенията за строги търговски мита върху китайските стоки, което може да намали милиарди приходи от износ.
Въпреки тези предизвикателства Китай си поставя за цел да постигне 5% ръст на БВП за 2025 г., давайки приоритет на стабилността пред агресивната експанзия. Китайската народна банка също сигнализира за преминаване към по-хлабава парична политика с потенциални понижения на лихвените проценти и вливане на ликвидност. Въпреки че тези мерки целят да предотвратят по-нататъшно икономическо забавяне, нарастващите нива на дълга и глобалната несигурност ще поставят на изпитание стратегията на Пекин през следващата година.
Анализаторите предупреждават, че този фискален тласък има своята цена, тъй като дълговото бреме на Китай вече достига безпрецедентни нива. Заемите на домакинствата, предприятията и правителството нараснаха рязко през последните години, което подхранва опасенията за дългосрочната финансова стабилност.
Въпреки това Пекин изглежда е готов да поеме риска, залагайки, че комбинацията от фискални и парични инструменти ще поддържа растежа и ще предпази икономиката от ескалиращия глобален и вътрешен натиск.
Вивек Рамасвами, бивш кандидат за президент, изглежда е готов да насочи вниманието си към политическия пейзаж на Охайо, като според съобщенията той се готви да се кандидатира за губернатор.
Главният изпълнителен директор на Bank of America Брайън Мойнихан намекна, че банковата индустрия може да интегрира криптовалутите в платежните системи, при условие че регулаторните рамки го позволяват.
Главният изпълнителен директор на CryptoQuant, Ки Йонг Джу, сподели гледната си точка за бързия възход на новия меме токен на Доналд Тръмп.
Coinbase, най-голямата борса за криптовалути в САЩ, е подложена на критика, тъй като потребителите съобщават за дълги забавяния – някои от тях с продължителност над 14 часа – при обработката на транзакциите на Solana (SOL).