Въпреки устойчивостта на фондовия пазар в САЩ след изборите през ноември, анализаторът от Уолстрийт Гордън Джонсън предупреждава, че това може да прикрива предстояща рецесия.
В публикация от 17 декември Джонсън, основател на GLJ Research, отчита тревожните тенденции на пазара на труда, които често предшестват икономическите спадове. Той посочи историческа закономерност, според която повишаването на равнището на безработица над 36-месечната му пълзяща средна стойност сигнализира за рецесия, а настоящата тенденция поражда опасения за предстоящо икономическо свиване.
Джонсън изказа предположението, че силната позиция на фондовия пазар прикрива икономическите реалности, които ще станат по-ясни след три-четири месеца при управлението на Доналд Тръмп. Въпреки че изборът на Тръмп отразява желанието за промяна, проблеми като нарастващите разходи и стагнацията на заплатите продължават да оказват влияние върху много американци.
The Kobeissi Letter отбелязаха, че S&P 500 е нараснал с 9%, откакто Фед започна да намаляват лихвените проценти през септември, подхранвайки спекулациите за потенциално „меко приземяване“ на икономиката. Исторически погледнато, скромните печалби по време на намаляване на лихвените проценти са сигнал за икономическа стабилност, докато спадовете обикновено предшестват рецесии. Въпреки това икономистът Хенрик Зеберг твърди, че действията на Фед са твърде закъснели, прогнозирайки голям икономически срив.
Подобен песимизъм споделя и инвеститорът Робърт Кийосаки, който смята, че Фед не може да предотврати срива на икономиката, и препоръчва инвестиции в злато, сребро и Биткойн.
Някои инвеститори обаче понижават очакванията си за рецесия. Проучване на Bank of America през октомври установи, че повечето глобални инвеститори не предвиждат икономическо сътресение през следващата година. След силните данни за заетостта през септември Goldman Sachs понижи прогнозата си за рецесия от 20% на 15%, позовавайки се на значителния брой свободни работни места и растежа на БВП.
OKX стана първата глобална борса за криптовалути, която получи предварително разрешение съгласно Регламента на Европейския съюз за пазарите на крипто активи (MiCA).
Президентът Доналд Тръмп подписа редица укази, целящи да утвърдят страната като световен лидер в областта на криптовалутните иновации, като същевременно забранят разработването на дигитална валута на централните банки (CBDC).
Тайван се подготвя да преразгледа подхода си към регулирането на виртуалните активи, като Комисията за финансов надзор (FSC) на страната планира да въведе нов закон до юни 2025 г.
Неотдавнашен анализ разкрива, че по-голямата част от наскоро пуснатите меме монети на семейство Тръмп са съсредоточени в ръцете на малък брой богати крипто инвеститори.