В сряда Китай даде началото на срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) през 2024 г. в Казахстан.
По време на двудневното събитие държавите членки обсъждат регионалната сигурност, търговските споразумения и укрепването на местните валути.
Китай се застъпва за програмата за дедоларизация, като ангажира страните членки с противодействие на западните финансови институции и насърчаване на алтернативи на щатския долар.
Администрацията на Си Дзинпин настоява за дедоларизация на всички срещи на върха, включително и на тази. Русия също обсъжда със страните членки алтернативи на щатския долар, като вместо това насърчава използването на китайския юан или руската рубла за плащания за петрол.
Санкциите на САЩ срещу Русия след нахлуването ѝ в Украйна през 2022 г. подхраниха програмата за дедоларизация, която Китай развива на срещата на върха на ШОС през 2024 г. ШОС, създадена през 2001 г. от Китай и Русия, понастоящем включва девет членове: Китай, Индия, Русия, Пакистан, Иран, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан и Узбекистан. Освен това е възможно Беларус да бъде поканена да се присъедини към съюза тази година.
Китай и Русия са водещи в усилията на срещата на върха за насърчаване на използването на местни валути и за обучение на развиващите се страни по въпросите на дедоларизацията. Целта на срещата на върха е да се установят нови политики в това отношение през двудневния ѝ период.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.