В сряда Китай даде началото на срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) през 2024 г. в Казахстан.
По време на двудневното събитие държавите членки обсъждат регионалната сигурност, търговските споразумения и укрепването на местните валути.
Китай се застъпва за програмата за дедоларизация, като ангажира страните членки с противодействие на западните финансови институции и насърчаване на алтернативи на щатския долар.
Администрацията на Си Дзинпин настоява за дедоларизация на всички срещи на върха, включително и на тази. Русия също обсъжда със страните членки алтернативи на щатския долар, като вместо това насърчава използването на китайския юан или руската рубла за плащания за петрол.
Санкциите на САЩ срещу Русия след нахлуването ѝ в Украйна през 2022 г. подхраниха програмата за дедоларизация, която Китай развива на срещата на върха на ШОС през 2024 г. ШОС, създадена през 2001 г. от Китай и Русия, понастоящем включва девет членове: Китай, Индия, Русия, Пакистан, Иран, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан и Узбекистан. Освен това е възможно Беларус да бъде поканена да се присъедини към съюза тази година.
Китай и Русия са водещи в усилията на срещата на върха за насърчаване на използването на местни валути и за обучение на развиващите се страни по въпросите на дедоларизацията. Целта на срещата на върха е да се установят нови политики в това отношение през двудневния ѝ период.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.
Бо Хайнс, главен съветник на президента на САЩ по въпросите за дигиталните активи, счита, че предстоящото законодателство за стабилните монети може да изстреля пазара на дигитални активи до безпрецедентни висоти.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.