Последните данни сочат забавяне в сектора на услугите в Китай, който през август достигна осеммесечно дъно. Икономистите от EY предупреждават, че това може да представлява предизвикателство за иначе стабилната икономика на САЩ.
Те подчертаха, че макар оптимизмът за плавно приземяване на американската икономика да нараства, глобалната несигурност, особено икономическите проблеми на Китай, остават основен риск.
Икономическият растеж на Китай, който в продължение на десетилетия бележеше значителна експанзия, през 2022 г. спадна до 2% годишно, което е най-ниското ниво от 1976 г. насам. Очакванията за възстановяване през 2023 г. бяха потиснати поради по-бавното от очакваното възобновяване на дейността след Ковид ограниченията.
През второто тримесечие БВП на Китай нарасна с 6.3% на годишна база, като не отговори на прогнозите на Уолстрийт поради намалените инвестиции в недвижими имоти и свитото потребителско доверие. Това накара компаниите от Уолстрийт да преразгледат надолу очакванията си за растежа през годината.
Макар че търговската експозиция на американската икономика към Китай е сравнително малка като процент от БВП, според изследване на Wells Fargo значително забавяне на растежа на Китай, наричано „твърдо приземяване„, би имало само скромно въздействие върху растежа на САЩ.
Според тях през 2024 г. растежът на Китай ще бъде равномерен, след което през 2025 г. ще се свие с 2.6%, а през 2026 г. ще се възстанови до 2.7% годишен растеж. Това би се отразило съвсем слабо на БВП на САЩ.
Икономистите на EY отчитат и ограничената пряка търговска експозиция между САЩ и Китай. Те обаче предупреждават, че затягането на глобалните финансови условия, свързано с опасения за растежа на Китай, би засилило значително въздействието. Това би могло да доведе до нестабилност на пазара и предпочитане на спестяванията пред разходите, което потенциално би забавило икономическия растеж.
Въпреки сегашната устойчивост икономиката на САЩ може да стане по-чувствителна към външни шокове, тъй като вътрешното търсене отслабва, осигурявайки по-малък амортизационен резерв за растежа.
Източник: YahooFinance
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.
Съединените щати въведоха тази седмица широк набор от нови вносни мита, насочени към над 30 страни и икономически блокове, в рязко ескалиране на мерките си за търговска защита, според списък на WatcherGuru.