Силната зависимост на Китай от сектора на недвижимите имоти е довела до влошаване на икономиката на страната, което наподобява финансовите условия, подобни на кризата от 2008 г., сподели Кайл Бас в интервю за CNBC във вторник.
Бас, основател на Hayman Capital, оприличи ситуацията на финансовата криза в САЩ, но в много по-голям мащаб. Той изтъкна банковата система на Китай, която има три и половина пъти по-голям ливъридж в сравнение със САЩ преди кризата от 2008 г., въпреки че е сравнително нова в банковото дело.
Силният растеж, който Китай отбеляза преди пандемията, беше подхранван от нерегулиран пазар на недвижими имоти, който разчиташе в голяма степен на дълг за разширяване, отбеляза Бас. Тъй като обаче в сектора се разрастват фалитите, това представлява значителна заплаха за икономиката като цяло. Недвижимите имоти допринасят за около една четвърт от БВП на Китай и представляват 70% от богатството на домакинствата.
Според Бас почти всеки публичен или регистриран на борсата китайски строителен предприемач в момента е изправен пред фалит. По-специално, Evergrande и Country Garden, двама големи строителни предприемачи, имат дълг от $500 милиарда. Наскоро съдът в Хонконг нареди на Evergrande да се ликвидира, което породи опасения за потенциални системни рискове.
В сравнение с банковата система на САЩ, която по време на кризата от 2008 г. претърпя загуби за около $800 милиарда, Бас изтъкна, че китайските власти се колебаят да предоставят значителни стимули.
Неизпълнението на задълженията също така натоварва местните правителства, които в голяма степен разчитат на приходите си от продажби на земя на строителни предприемачи. Пазарът на дългове на местните власти сега се равнява на $13 трилиона, отбеляза Бас.
Стресът на китайските пазари е очевиден, като от 2021 г. насам фалитът е в размер на $7 трилиона. Въпреки че през последните седмици Пекин обяви усилия за справяне с тези проблеми, доверието в пазара остава ниско.
Бас предупреди, че ситуацията в Китай вероятно ще се влоши, независимо от регулаторните мерки за ограничаване на късите продажби. Той разкритикува регулаторните органи за това, че приписват 15-годишния спад на фондовия пазар на късите продавачи, подчертавайки по-дълбоките структурни проблеми.
Block Inc. (NYSE: XYZ), мощната финтех компания, която стои зад Cash App и Square, официално ще се присъедини към престижния индекс S&P 500 през следващата седмица.
Според доклада за пазара на дигитални активи за първото полугодие на 2025 г. на Binance Research общата пазарна стойност на криптовалутите е нараснала с 1.99% от началото на годината досега, което е сигнал за предпазлив оптимизъм след експлозивното рали от 96.2% през 2024 г.
Глобалният гигант в областта на разплащанията Mastercard обяви, че стабилните монети са достигнали ключов момент, предлагайки реални ползи и приближавайки се към масов прием.
Анализирайки последните актуализации, споделени от Wu Blockchain, през изминалата седмица се наблюдаваше ключова промяна в крипто пазара. Биткойн се покачи до нов исторически връх от $123,226, с което общата пазарна капитализация на криптовалутите надхвърли $4 трилиона – етап, отразяващ подновеното доверие на инвеститорите и ускоряването на институционалните потоци.