Силната зависимост на Китай от сектора на недвижимите имоти е довела до влошаване на икономиката на страната, което наподобява финансовите условия, подобни на кризата от 2008 г., сподели Кайл Бас в интервю за CNBC във вторник.
Бас, основател на Hayman Capital, оприличи ситуацията на финансовата криза в САЩ, но в много по-голям мащаб. Той изтъкна банковата система на Китай, която има три и половина пъти по-голям ливъридж в сравнение със САЩ преди кризата от 2008 г., въпреки че е сравнително нова в банковото дело.
Силният растеж, който Китай отбеляза преди пандемията, беше подхранван от нерегулиран пазар на недвижими имоти, който разчиташе в голяма степен на дълг за разширяване, отбеляза Бас. Тъй като обаче в сектора се разрастват фалитите, това представлява значителна заплаха за икономиката като цяло. Недвижимите имоти допринасят за около една четвърт от БВП на Китай и представляват 70% от богатството на домакинствата.
Според Бас почти всеки публичен или регистриран на борсата китайски строителен предприемач в момента е изправен пред фалит. По-специално, Evergrande и Country Garden, двама големи строителни предприемачи, имат дълг от $500 милиарда. Наскоро съдът в Хонконг нареди на Evergrande да се ликвидира, което породи опасения за потенциални системни рискове.
В сравнение с банковата система на САЩ, която по време на кризата от 2008 г. претърпя загуби за около $800 милиарда, Бас изтъкна, че китайските власти се колебаят да предоставят значителни стимули.
Неизпълнението на задълженията също така натоварва местните правителства, които в голяма степен разчитат на приходите си от продажби на земя на строителни предприемачи. Пазарът на дългове на местните власти сега се равнява на $13 трилиона, отбеляза Бас.
Стресът на китайските пазари е очевиден, като от 2021 г. насам фалитът е в размер на $7 трилиона. Въпреки че през последните седмици Пекин обяви усилия за справяне с тези проблеми, доверието в пазара остава ниско.
Бас предупреди, че ситуацията в Китай вероятно ще се влоши, независимо от регулаторните мерки за ограничаване на късите продажби. Той разкритикува регулаторните органи за това, че приписват 15-годишния спад на фондовия пазар на късите продавачи, подчертавайки по-дълбоките структурни проблеми.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.
Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.