Силната зависимост на Китай от сектора на недвижимите имоти е довела до влошаване на икономиката на страната, което наподобява финансовите условия, подобни на кризата от 2008 г., сподели Кайл Бас в интервю за CNBC във вторник.
Бас, основател на Hayman Capital, оприличи ситуацията на финансовата криза в САЩ, но в много по-голям мащаб. Той изтъкна банковата система на Китай, която има три и половина пъти по-голям ливъридж в сравнение със САЩ преди кризата от 2008 г., въпреки че е сравнително нова в банковото дело.
Силният растеж, който Китай отбеляза преди пандемията, беше подхранван от нерегулиран пазар на недвижими имоти, който разчиташе в голяма степен на дълг за разширяване, отбеляза Бас. Тъй като обаче в сектора се разрастват фалитите, това представлява значителна заплаха за икономиката като цяло. Недвижимите имоти допринасят за около една четвърт от БВП на Китай и представляват 70% от богатството на домакинствата.
Според Бас почти всеки публичен или регистриран на борсата китайски строителен предприемач в момента е изправен пред фалит. По-специално, Evergrande и Country Garden, двама големи строителни предприемачи, имат дълг от $500 милиарда. Наскоро съдът в Хонконг нареди на Evergrande да се ликвидира, което породи опасения за потенциални системни рискове.
В сравнение с банковата система на САЩ, която по време на кризата от 2008 г. претърпя загуби за около $800 милиарда, Бас изтъкна, че китайските власти се колебаят да предоставят значителни стимули.
Неизпълнението на задълженията също така натоварва местните правителства, които в голяма степен разчитат на приходите си от продажби на земя на строителни предприемачи. Пазарът на дългове на местните власти сега се равнява на $13 трилиона, отбеляза Бас.
Стресът на китайските пазари е очевиден, като от 2021 г. насам фалитът е в размер на $7 трилиона. Въпреки че през последните седмици Пекин обяви усилия за справяне с тези проблеми, доверието в пазара остава ниско.
Бас предупреди, че ситуацията в Китай вероятно ще се влоши, независимо от регулаторните мерки за ограничаване на късите продажби. Той разкритикува регулаторните органи за това, че приписват 15-годишния спад на фондовия пазар на късите продавачи, подчертавайки по-дълбоките структурни проблеми.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.