В Пекин приключи седмата сесия на висшия политически консултативен орган на Китай, която беше посветена на изграждането на социалистическа висша пазарна икономика.
По време на сесията Националният комитет на 14-ата Китайска народна политическа консултативна конференция (КНПКК) обсъди ориентираните към пазара реформи, върховенството на закона, финансовите и данъчните реформи, технологичните иновации и подкрепата за частния сектор.
Уан Хунин, председател на Националния комитет на КНПКК, подчерта ролята на конференцията за насърчаване на китайската модернизация и социалистическата висша пазарна икономика.
Експертите отбелязаха, че последните икономически данни и политики показват, че Китай е на път да постигне целите си за растеж и развитие, въпреки външните усложнения.
Сесията включваше лекция за китайската индустрия за чипове, изнесена от Ин Шуи от университета Цинхуа. Членовете подчертаха необходимостта от задълбочаване на пазарните реформи, утвърждаване на върховенството на закона,, подобряване на социалистическата пазарна икономика и засилване на технологичните иновации и развиването на таланти.
Икономиката на Китай показа силни признаци на възстановяване, като през първото тримесечие БВП нарасна с 5.3 % и имаше положителни показатели в областта на туризма, услугите и производството. МВФ преразгледа прогнозата за растежа на БВП на Китай за 2024 г. на 5%, което се дължи на стабилните данни за първото тримесечие и мерките на политиката за собствеността. Очаква се прилагането на нови политики и стимули да стимулира потреблението и да поддържа икономическото възстановяване.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.