Китай наскоро въведе най-модерната интернет мрежа в света, която се отличава с няколко пъти по-висока скорост от сегашните мрежи.
Тази мрежа, способна да предава данни със скорост около 1.2 терабита в секунда, има потенциала да прехвърли данни от 150 филма само за секунда, както твърди китайският производител на технологии Huawei.
Въпреки тези впечатляващи скорости, практическото прилагане на такива бързи връзки в домакинствата остава далечна перспектива. Макар появата на по-стабилни и високоскоростни интернет услуги има значителни последици за различни сектори, включително ускорен обмен на информация, предимства в борсовата търговия и по-широки съображения за националната сигурност.
В сътрудничество с пекинския университет Цинхуа и Cernet, финансирана от правителството образователна и изследователска мрежа, Huawei и China Mobile официално пуснаха в експлоатация основната мрежа от следващо поколение в Китай. Тази опорна инфраструктура обработва интернет трафика в различни географски точки, като поддържа технологии с интензивно използване на данни като 5G и електрически превозни средства.
Простираща се на 1,800 мили оптични кабели между Пекин и южния регион, новосъздадената мрежа е значително технологично постижение. Подробности относно плановете за разширяване в цялата страна обаче остават неразкрити.
Въпреки че тази разработка не оказва пряко въздействие върху скоростта на домашния интернет, нейното значение се състои по-скоро в укрепването на интернет инфраструктурата, отколкото в отправянето на пряко предизвикателство към САЩ в области като изкуствения интелект, полупроводниците или технологиите за безжични мрежи. Независимо от това, то може да осигури солидна основа за китайските предприятия, които зависят от значителна широчина на честотната лента.
У Джианпин, който ръководи проекта за опорния интернет в университета „Цинхуа„, подчерта, че цялата система, включваща както хардуер, така и софтуер, е разработена, произведена и контролирана в страната. Той я определи като най-модерната мрежа в света.
Този важен технологичен старт е отражение на предишни случаи, в които значими технологични разкрития са съвпадали с дипломатически посещения. Например Huawei представи своя смартфон „Mate 60 Pro„, който включваше революционен 5G чип, произведен в Китай, в период, когато някои американски дипломати бяха на посещение в Китай.
Това предизвика последващи разследвания от страна на американското правителство относно начина, по който Huawei се е сдобила с такава усъвършенствана чип технология, на фона на засилените усилия за ограничаване на достъпа на Китай до чуждестранни чип технологии.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.