Начало » Китай губи позициите си в глобалната икономика – какво следва?

Китай губи позициите си в глобалната икономика – какво следва?

24.11.2023 14:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Китай губи позициите си в глобалната икономика – какво следва?

Ручир Шарма, председател на Rockefeller International, изтъкна значителната промяна в китайската икономика, която бележи края на нейния забележителен етап на растеж.

Тази трансформация означава исторически обрат в траекторията на Китай като икономическа сила, като делът му в световния БВП значително намалява.

Шарма наблегна на намаляването на дела на Китай в световния БВП, особено в номинално изражение в долари, което според него е най-точният измерител на икономическата мощ. Този спад започна през 2022 г. поради продължителните строги Ковид мерки, а прогнозите сочат по-нататъшен спад до 17% през 2023 г., което бележи двугодишно намаление, безпрецедентно от ерата на Мао Дзедун през 60-те и 70-те години на 20 век.

Удивителният възход на Китай доведе до нарастване на световния му икономически дял от по-малко от 2% през 1990 г. до 18.4 % през 2021 г. Този спад обаче означава, че Китай не допринася с нищо за неотдавнашното увеличение на световния БВП със $113 трилиона за две години. Тази промяна в икономическата динамика може да промени световния ред, като се очаква нововъзникващите страни като Индия, Индонезия, Мексико, Бразилия и Полша да стимулират растежа, което може да доведе до значителни промени в силата.

Въпреки поддържаната от Пекин цел за годишен растеж от 5% и прогнозирания от МВФ растеж от 5.4% за 2023 г., Шарма оспори разчитането на данните за реалния растеж на БВП, като се застъпи за номиналните стойности в долари, които разкриват потенциално свиване на БВП на Китай за първи път от 1994 г. насам. Факторите, които допринасят за този спад, включват засилена държавна намеса в бизнеса, нарастващи опасения за задлъжнялостта, намалена производителност, намаляваща работна сила и отслабващ интерес на чуждестранните инвеститори.

Дори на фона на оптимистичните прогнози на президента Си Дзинпин и признаците за корекции в политиката, Шарма смята, че делът на Китай в световната икономика ще продължи да намалява. Той заключи, че светът навлиза във фаза, в която доминиращата роля на Китай намалява, което означава значителен преход в глобалната икономическа динамика.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Централните банки купуват злато, а не Биткойн – Питър Шиф с коментар по темата

Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.

25.05.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Дългогодишната прогноза на Чарлз Хоскинсън за криптовалутите се реализира

Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.

24.05.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Нова страна се присъединява към банката на БРИКС

В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).

24.05.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

80% от резервациите през Travala се плащат в крипто

Употребата на криптовалути в туристическия сектор е нараснала значително, като нови данни от Travala и Binance Pay разкриват, че почти 80% от резервациите в Travala вече се правят с помощта на дигитални активи.

24.05.2025 13:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.