Икономиката на Канада се сблъска с неочакван неуспех през третото тримесечие, разкривайки спад на годишна база от 1.1%, както стана ясно от последните данни, което е далеч от рецесия, но показва спъващ се растеж преди предстоящото решение за лихвените проценти.
Резултатите за третото тримесечие не отговориха на очакванията, като в анкета на Reuters анализаторите прогнозираха увеличение на брутния вътрешен продукт (БВП) с 0.2% – стойност, която е значително по-ниска от очаквания от Банката на Канада (BoC) растеж от 0.8%.
Въпреки че успя да избегне техническа рецесия – дефинирана като два последователни тримесечни спада – данните за БВП на икономиката през второто тримесечие бяха ревизирани нагоре до 1.4% ръст спрямо първоначалния доклад за спад от 0.2%, както беше посочено от Статистическия институт на Канада.
След оповестяването на данните канадският долар поевтиня с 0.2%, търгувайки се на ниво 1.3620 за щатски долар, или 73.42 щатски цента, като зелените пари поскъпнаха спрямо основните валути.
От юли насам BoC поддържа неутрална позиция, след като увеличи основния си лихвен процент до 22-годишния връх от 5% с цел ограничаване на инфлацията. Пазарните спекулации сега клонят към потенциално понижение на лихвения процент още през март или запазване на статуквото в предстоящото в сряда съобщение.
По данни на Statscan реалният БВП вероятно се е повишил с 0.2% през октомври, след като през септември нарасна с 0.1%.
Икономическият спад през третото тримесечие се дължеше главно на намаления износ, по-бавното нарастване на запасите, донякъде компенсирано от увеличените държавни разходи и жилищните инвестиции. Statscan отбеляза съживяване на новото жилищно строителство, първото от началото на 2022 г. насам.
Месечният растеж на БВП през септември, воден от отраслите в производството на стоки, надхвърли прогнозите на анализаторите, показвайки по-голяма динамика от очакваното.
В предварителната си оценка за октомври Statscan изтъкна растежа в секторите на минното дело, добива на кариери, добива на нефт и газ, търговията на дребно и строителството, макар че той бе до известна степен компенсиран от спада в търговията на едро.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.