Застрахователната компания Lloyd's of London излезе с предупредително изявление, в което посочва, че значителна кибератака, насочена към ключова платежна система, може да доведе до огромни загуби за световната икономика в размер на $3.5 трилиона.
В доклада си Lloyd’s представя теоретичен, но вероятен сценарий, илюстриращ потенциалните последици в световен мащаб от кибератака срещу основна инфраструктура за разплащания в областта на финансовите услуги, която може да доведе до значителни смущения в световната търговия и потенциални икономически загуби в размер на трилиони долари.
Трите държави, за които се предвижда да понесат най-значителни икономически загуби за период от пет години в този хипотетичен сценарий, са Съединените щати с приблизително $1.1 трилиона, следвани от Китай с $470 милиарда и Япония с $200 милиарда. Периодът на възстановяване за отделните държави или региони ще зависи от фактори като тяхната икономическа структура, нива на експозиция и устойчивост.
Според последното проучване на Bank of England за системния риск за втората половина на 2023 г. рискът от кибератака е най-често споменаваната заплаха, като 80% от анкетираните компании го признават. Това отбелязва най-високия дял на респондентите, споменаващи киберриска в историята на проучването.
Предвид продължаващата заплаха от кибератаки както за бизнеса, така и за правителствата, застрахователният сектор отбелязва значителен ръст, като брутните записани премии възлизат на малко над $9 милиарда през миналата година. Прогнозите сочат, че до 2025 г. тази цифра може да варира между $13 и $25 милиарда.
Брус Карнеги-Браун, председател на Lloyd’s подчерта ключовата роля на застраховането за предпазване на клиентите от потенциалните опасности, които киберзаплахите създават за бизнеса и обществото. Като се има предвид глобалната взаимосвързаност на киберрисковете, той изтъкна необходимостта от съвместни усилия между правителството, индустрията и застрахователния пазар за укрепване на готовността на обществото срещу потенциалните мащаби на този риск.
На фона на спада на цената на руския суров петрол, която падна под границата от $60 за барел, заедно с по-широкия спад на международните бенчмаркове, Индия очаква увеличение на придобиването на руски петрол, както разкри високопоставен правителствен източник, говорил анонимно пред Reuters наскоро.
Китай пое ангажимент да засили фискалната си политика през 2024 г. в опит да стимулира икономиката си в затруднено положение.
Страните от Европейския съюз са на път да прекратят окончателно вноса на руски газ с въвеждането на мерки, целящи да забранят достъпа на руски енергийни компании до техните газопроводи и терминали.
Индия, като член на БРИКС, наскоро отправи запитвания относно интереса на Пакистан да се присъедини към алианса.