Застрахователната компания Lloyd's of London излезе с предупредително изявление, в което посочва, че значителна кибератака, насочена към ключова платежна система, може да доведе до огромни загуби за световната икономика в размер на $3.5 трилиона.
В доклада си Lloyd’s представя теоретичен, но вероятен сценарий, илюстриращ потенциалните последици в световен мащаб от кибератака срещу основна инфраструктура за разплащания в областта на финансовите услуги, която може да доведе до значителни смущения в световната търговия и потенциални икономически загуби в размер на трилиони долари.
Трите държави, за които се предвижда да понесат най-значителни икономически загуби за период от пет години в този хипотетичен сценарий, са Съединените щати с приблизително $1.1 трилиона, следвани от Китай с $470 милиарда и Япония с $200 милиарда. Периодът на възстановяване за отделните държави или региони ще зависи от фактори като тяхната икономическа структура, нива на експозиция и устойчивост.
Според последното проучване на Bank of England за системния риск за втората половина на 2023 г. рискът от кибератака е най-често споменаваната заплаха, като 80% от анкетираните компании го признават. Това отбелязва най-високия дял на респондентите, споменаващи киберриска в историята на проучването.
Предвид продължаващата заплаха от кибератаки както за бизнеса, така и за правителствата, застрахователният сектор отбелязва значителен ръст, като брутните записани премии възлизат на малко над $9 милиарда през миналата година. Прогнозите сочат, че до 2025 г. тази цифра може да варира между $13 и $25 милиарда.
Брус Карнеги-Браун, председател на Lloyd’s подчерта ключовата роля на застраховането за предпазване на клиентите от потенциалните опасности, които киберзаплахите създават за бизнеса и обществото. Като се има предвид глобалната взаимосвързаност на киберрисковете, той изтъкна необходимостта от съвместни усилия между правителството, индустрията и застрахователния пазар за укрепване на готовността на обществото срещу потенциалните мащаби на този риск.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.