Вчерашната среща между Байдън и Маккарти на пресконференцията на Федерален комитет по операциите на открития пазар (FOMC) не доведе до споразумение за тавана на дълга в САЩ.
Юриен Тимер, директор на отдел “Глобална макропрограма” във Fidelity Investments коментира какво точно означава за финансовите пазари и конкретно за Биткойн (BTC), ако таванът на дълга не бъде вдигнат.
Тимър заяви в Twitter, че фискалната скала е сложен въпрос и може да осуети усилията на Федералния резерв (Фед) за количественото затягане (QT). Според него след като Фед започна да изсмуква ликвидност чрез по-високи лихвени проценти и QT преди година, общата ликвидност намаля.
Директора посочи, че оттогава насам ликвидността се е стабилизирала, тъй като затягането се компенсира от притока на ликвидност от обратните репо сделки (RRP) и общата сметка на Министерството на финансите (TGA). Интересното според него обаче е, че фондовият пазар и Биткойн поради корелацията си с традиционните пазари спряха да спадат в този момент.
Споделяйки графика Тимър коментира как TGA (в лилаво) скочи през 2020 г., когато Фед (в сиво) увеличи баланса си от $3.76 трилиона на $8.97 трилиона. След това Министерството на финансите изтегли своя TGA баланс, за да плати за законопроекта за стимулиране на икономиката на САЩ.
The fiscal cliff is a complicated dance, and it could even thwart the Fed’s QT efforts. 🧵 pic.twitter.com/daernEQEi2
— Jurrien Timmer (@TimmerFidelity) January 31, 2023
Той описа връзката между дълга на правителството на Америка, Фед и TGA по следния начин:
Какво ще кажете за монетизирането на дълга? Фед монетизира дълга на Министерството на финансите, като по този начин генерира доход от своя портфейл, който след това отиде в TGA, от която Министерството на финансите тегли, за да плати сметките си. Креативно счетоводство, меко казано!
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Лайткойн стигна $100 – инвеститорите трупат значителни количества от алткойна
Според Тимър, политическа разправия относно тавана на дълга ще принуди Министерството на финансите да изтегли своите $569 милиарда от TGA, за да избегне технически фалит. Той смята, че това би оказало значително отрицателно въздействие върху усилията на Фед да се бори с инфлацията чрез QT.
Наплива на още ликвидност би могъл да даде тласък на пазарите. От друга страна, ако таванът на дълга бъде вдигнат няма да е необходимо да се изтеглят средства от TGA, което би могло да има отрицателно въздействие върху рисковите активи като Биткойн.
Все още не е ясно кога ще бъде достигнат този таван. Досегашните виждания са за втората половина на годината, въпреки че той може да бъде достигнат много по-рано, както твърдят други експерти, позовавайки се на действията на правителството на САЩ.
Тъй като пазарът процъфтява благодарение на очакванията, а скорошното заседание на FOMC разкри миролюбиви тонове от страна на Фед, Биткойн може да продължи възхода си към $25,000, ако дебатът за тавана на дълга продължи да се коментира през следващите няколко седмици.
Президентът на САЩ, Джо Байдън наскоро публикува икономическия доклад на правителството, който съдържа няколко критики към Биткойн.
В Twitter, Макглоун изтъкна, че BTC е изпреварил златото – най-добре представящата се стока през 2023 г. – почти десет пъти. Той обясни това с ниския и нарастващ процент на приемане на дигиталните активи и намаляващото предлагане.
Бенджамин Коуен, известен крипто аналитик, наскоро сподели своите виждания за бъдещето на Биткойн преди следващия бичи пазар.
Oпасенията за кредитна криза в резултат на значителното затягане на стандартите за кредитиране значително нараснаха в условията на банкова криза.