В исторически план златото е служило като гръбнак на глобалната парична система, като много държави се придържат към златния стандарт.
Въпреки това, след Първата световна война се появиха фиатни парични стандарти, отделящи валутите от стоковото обезпечаване. Но какво ще стане, ако днес САЩ се върнат към златния стандарт?
По време на разцвета си от 1870-те до 1920-те години златният стандарт предлагаше стабилност и укрепваше доверието във валутата поради ограниченото предлагане на златото. Въпреки това бе ограничена паричната политика, свързвайки инфлацията и дефлацията със способността на нацията да придобива златни резерви.
Понастоящем само Зимбабве е възприела златния стандарт със своята валута, Зимбабвийско злато (ZiG), което обезпечена с благородни метали. Докато други нации и централни банки поддържат златни резерви, глобалното връщане към златния стандарт остава теоретично.
При възроден златен стандарт щатския долар ще бъде директно обвързан със стойността на златото. Някои експерти твърдят, че подобна система би могла да стабилизира цените заради предвидимото предлагане на злато. Въпреки това, това значително ще се ограничи държавната намеса в паричната политика и фискалните разходи, измествайки фокуса от потреблението към производството.
Критиците предупреждават, че връщането към златния стандарт може да попречи на икономическия растеж и да ограничи способността на правителството да смекчава икономическия спад. Те твърдят, че историческите периоди под златния стандарт не са били имунизирани срещу финансови кризи или депресии.
По същество повторното въвеждане на златния стандарт създава несигурност, като потенциалните резултати не са нито „по-добри“, нито „по-лоши“ от настоящата финансова система на САЩ. Наблюдаването на експеримента на Зимбабве със златния стандарт може да предложи прозрения, но истинските разклонения остават да се видят. Времето ще бъде крайният арбитър на жизнеспособността на златния стандарт в съвременната епоха.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.