Самопровъзгласилата се за 'Кралица на криптовалутите' Ружа Игнатова за пореден път не успя да се яви в съда по делото срещу предполагаемата пирамидална схема OneCoin и правната институция по подразбиране определи обвиняемите за виновни.
Най-често това е съдебно решение в полза на ищец, когато ответникът не е отговорил на призовка или не се е явил пред съда.
Делото започна през май 2019 г. като Игнатова и OneCoin, бяха обвинени в измама на милиони инвеститори за над $4 милиарда в схема, подобна на тази на Понци.
На инвеститорите беше казано, че OneCoin може да бъде добиван и че ще има действителна стойност, въпреки че всъщност той не съществува в блокчейн и възприетата му стойност се манипулира чрез автоматично генериране на нови монети.
През 2017 г. Ружа Игнатова е обявена за издирване, при което бизнесдамата изчезна от полезрението на медийте. Още през 2019 г., нейният съучастник и кръвен брат Константин Игнатов бе заловен и непосредствено след това се призна за виновен.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Повечето инвеститори в Биткойн все още са на печалба
Тези негови показания са част от споразумение, в което Игнатов беше освободен от граждански съдебен процес, свързан с измамата.
Последно докладваните подробности относно условията на споразумението разкриват, че Игнатов се е съгласил да съдейства на колективния иск на инвеститорите на OneCoin и да даде показания срещу сестра си от тяхно име, ако започне делото.
(Константин Игнатов – брат на Ружа Игнатова)
Игнатов също е подсъдим и съдействащ свидетел по паралелно наказателно дело, като показанията му спомогнаха за осигуряването на присъдата на адвоката и предполагаемия перач на пари от OneCoin – Марк Скот – през ноември 2019 г.
Според съдебни документи, подадени от жертви на предполагаемата схема OneCoin, Ружа е получила 230,000 Биткойн (BTC) токени от член на емирско кралско семейство в Дубай (в частност предполагаемо е получила Биткойн на стойност $11 милиарда от шейх Сауд, който е син на едно от най-богатите лица в Дубай).
Точните подробности за транзакциите не са ясни, но се твърди, че сделката се е състояла през октомври 2017 г., когато BTC се търгуваше на около $6,000.
Какво обаче се случва с Игнатова? Дотук информацията, която се разпространява сред общността е чиста спекулация. Имайки предвид мащаба на оплетената от нея мрежа, това изобщо не трябва да бъде изненада за никой. Има много голяма вероятност Игнатова да се е скрила на някой остров, където никой да не може да я открие.
Все пак е ощетила не малко хора с не малко пари. Да не забравяме, че това не е и нейната първа схема. Също така излезе информация, че Игнатовa има дубайска сметка в размер на $500 милиона. С нейните връзки изчезването от лицето на земята изглежда все по-възможна алтернатива.
Има обаче още един сценарий, който е значително по-мрачен: възможността Ружа Игнатова да е мъртва и всичко това да е умело прикрито. Не е въобще изключено. Криптокралицата си е създала със сигурност много врагове в лицето на влиятелни и заможни личности. Според ФБР тя се качва на самолет на Ryanair до Атина на летище София около 25-ти октомври 2017 г., очевидно с нищо повече от чанта като багаж.
След това следата й се губи и не само ФБР, но и няколко прокурори по целия свят започват да я търсят. Германски следователи също.
За изчезването на Игнатова се носят всякакви слухове. Дали е избягала, защото е усещала, че ФБР ѝ диша във врата и се е страхувала да не бъде разкрита? Банките ли я отвлякоха, както вярват поддръжниците ѝ? „Д-р Ружа“ винаги е имала поне двама телохранители със себе си, когато е карала из София в брониран Lexus, защото е имала работа с опасни хора.
Да си припомним, че двама промоутъри бяха намерени мъртви в Мексико, след като са били отвлечени. Според доклада, двамата мъже са промотирали OneCoin като платежен метод на местна фирма за автомобили – ‘Latin American Automotive Marketing Company’.
Аферата OneCoin се превърна в една от най-дискутираните теми сред крипто общността, а и отвъд нея, като се твърди, че това е една от най-големите и дръзки финансови пирамиди в историята.
Онлайн платформата за търговия eToro увеличи мащаба на първичното си публично предлагане до $620 милиона, след като цената на акциите й се оказа по-висока от първоначално очакваното.
Tether навлезе на тайландския пазар с токенизирания си златен актив, като местната борса Maxbit става първата в страната, която регистрира продукта.
Инвеститорското настроение се подобри тази седмица, след като пазарите отбелязаха ръст благодарение на облекчаването на търговските напрежения, по-ниските данни за инфлацията и силния импулс от технологичния и крипто сектор. Въпреки че глобалната несигурност остава, редица фактори за покачване на цените възродиха оптимизма в различните класове активи.
Anchorage Digital, единствената крипто банка с федерален лиценз в САЩ, укрепва позициите си в областта на стабилните монети с придобиването на базираната в Бермудите компания Mountain Protocol.