Нюйоркските прокурори арестуваха "най-главния" на проекта OneCoin, заявявайки, че той е откраднал "милиарди" от инвеститорите чрез предполагаема пирамидална схема.
Американският прокурор за южния окръг на Ню Йорк (SDNY) обвини Ружа Игнатова и Константин Игнатов в измама с ценни книжа и пране на пари, претендирайки за това, че двамата са измамили инвеститори за „милиарди долари“, използвайки измамна криптовалута. Константин Игнатов бе арестуван на международното летище в Лос Анджелис по-рано тази седмица, като част от разследването.
Според прессъобщение, прокурорите твърдят, че OneCoin е пирамидална схема, където членовете получават комисионни за набиране на други лица в проекта. Тези служители са задължени да закупуват крипто пакети и OneCoin понастоящем твърдят, че имат 3 милиона членове по целия свят.
Докато OneCoin твърдят, че техните токени се добиват от сървъри, управлявани от компанията, и че растежа на цените е органичен, се оказва, че нито едно от тези твърдения не е вярно.
Освен това, Ружа Игнатова твърди в имейл, че има „стратегия за излизане“ от компанията.
Отбелязвайки, че тези обвинения на този етап не са точно това – просто обвинения и нищо повече, адвокатът на SDNY в САЩ Джефри Берман каза, че „тези обвиняеми са създали многомилиардна компания за криптовалута, базирана изцяло на лъжи и измама“, добавяйки:
Те обещаха голяма възвращаемост и минимален риск, но, както се твърди, този бизнес е пирамидална схема, основан на заблуда, а не на цифри. Инвеститорите бяха станали жертви, докато обвиняемите забогатяваха.
Докато Константин Игнатов е арестуван, Ружа Игнатова остава на свобода. Друг обвиняем, Марк Скот, бе арестуван миналата година в Масачузетс.
Ружа Игнатова е изправена пред обвинения в Индия и за ролята ѝ в проекта.
Властите в редица държави – включително Белгия, Обединеното кралство, Уганда, Италия, Нигерия, Германия, Индия, Унгария, Белиз, Виетнам, Австрия, Финландия, Люксембург, България, Китай и Самоа – са предупреждавали за или са разследвали OneCoin проекта от 2016 г., поради сходни съмнения за пирамидална схема или измами.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.