През май Камарата на представителите на САЩ прие законопроекти за регулиране на криптовалутите, като по този начин направи значителна крачка към приемането на Държавния закон за анти-мониторинг чрез CBDC и Закона за финансовите иновации и технологии за 21-ви век (FIT21 Act).
По-специално Законът FIT21 получи положителни отзиви за това, че ще промени ситуацията от няколко неназовани законодатели, които смятат, че той ще защити целия крипто пазар.
Одобрението на Камарата на представителите бе само началната точка. Многобройни пазарни наблюдатели посочиха разделението в Сената на САЩ като една от основните пречки пред законодателното приемане на закона.
От това има признаци, че ситуацията може да се промени, обяснявайки неотдавнашен доклад от основателя и главен изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг. Той заяви:
„През последните 48 ч. се срещнах с повече от дузина сенатори от Демократическата партия във Вашингтон, за да обсъдим създаването на ясни правила за крипто индустрията и защитата на потребителите.“
Той изрази надежда, че Законът FIT21 ще бъде гласуван положително в Сената.
Законът FIT21 ще бъде устройството за регулаторната рамка на дигиталните активи, като голяма част от тях могат да бъдат регулирани от Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC)
Законопроектът не бе подкрепен от всички, напротив, той предизвика оплаквания от крипто общността. Критиците посочват, че някои точки в закона не са подходящи за DeFi сектора.
От друга страна, някои хора казват, че този закон не засяга DeFi сектора. Хейдън Адамс, главен изпълнителен директор и основател на Uniswap, бе изключително щастлив и поясни:
„Това, че законодателният орган на САЩ, който прави тази разлика и разбира, че тя трябва да бъде добре обмислена и третирана по специален начин, е голяма работа и ясна стъпка напред за страната. Това е първото доказателство…“.
Адамс информира, че подходът на правителството да се запознае с DeFi, преди да въведе своята регулаторна система, е същият като метода на ЕС за прилагане на регламента MiCA,. Той е организиран и като „Докладване, обсъждане и гласуване„, какъвто е подходът на Европейския съюз.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.