Активността в мрежата от втори слой на Етериум е огромна. Ако го сравним с началото на годината, за няколко седмици ще видим ръст от хиляди проценти, което може да изглежда ненормално, като се има предвид относителното спокойствие на пазара.
Според Delphi Digital основният източник на повишената мрежова активност са „ловците на airdrop“, които не се интересуват от основите на Arbitrum и създават синтетична активност в мрежата само за да получат възнаграждение.
Most of the 1.7M cumulative wallets on @arbitrum are classified as “average users” having 1-100 transactions.
354k wallets have made only a single transaction, likely attempting to Sybil attack a potential Arbitrum airdrop.
76k wallets are active with 100-100k transactions. pic.twitter.com/riTF3hC2IY
— Delphi Digital (@Delphi_Digital) December 15, 2022
По-голямата част от портфейлите в Arbitrum представляват средни потребители, които извършват до 100 транзакции и като цяло показват здравословно поведение в мрежата. Повече от 350,000 портфейла обаче са направили само една транзакция, опитвайки се да приложат т.нар. Sybyl атака върху airdrop събитията.
Атаката Sybil е целенасочено действие срещу блокчейн, което включва създаването на множество фалшиви самоличности с цел да се установи в мрежата и да я използва за парична печалба.
Обикновено големите блокчейн мрежи предприемат определени мерки, за да се предпазят от Sybil атаки. Технически погледнато, растежът, подхранван от airdrop, не е нещо, което вреди на мрежите в дългосрочен план.
Единствената цел на маркетинговите кампании, които включват airdrops, е да привлекат вниманието, а масивният скок в активността на мрежата по време на мечия пазар най-вероятно ще свърши своята работа.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Легендарен анализатор предвиди срива – какво прогнозира сега?
Популярността на Arbitrum и други мрежи от втори слой спада драстично след актуализацията на Сливането (The Merge) и кризата в DeFi и NFT индустриите.
Arbitrum, както и други мрежи, пуснати по време на кризата с мащабируемостта на Етериум, имат за цел да намалят разходите за транзакции и да увеличат скоростта на обработка в мрежата. Въпреки това текущата мрежова активност на Етериум не е нередовна и може лесно да се обработва и управлява без помощта на блокчейн като Arbitrum.
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.