НАЧАЛО Други

Какво ново в пазарите на петрол и енергия?

03.02.2024 12:00 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Какво ново в пазарите на петрол и енергия?

На фона на вихрещите се спекулации, тази седмица петролният пазар отбеляза значителна активност, с акцент върху потенциалното развитие на конфликта между Израел и Хамас.

Непотвърдени съобщения намекнаха за прекратяване на бойните действия между Израел и Палестина, което накара фючърсите върху сорта Брент да паднат под $80 за барел. Въпреки че ОПЕК+ запази производствената си политика, неочакваните прекъсвания на работата на рафинериите в САЩ можеха да окажат допълнително влияние върху цените, като отслабят търсенето.

  • В САЩ Камарата на представителите планира да оспори паузата на Байдън за одобряване на нови проекти за втечнен природен газ, позовавайки се на опасения за умиротворяване на активистите за климата. Одобрението на Сената обаче остава несигурно.
  • ОПЕК+ се въздържа от промяна на производствената си политика, като има индикации за среща през март, на която да се вземе решение за удължаване на съкращенията от 2.2 милиона барела дневно през второто тримесечие.
  • Чешкото правителство отстрани американската ядрена компания Westinghouse от търга за нов реактор с мощност 1,200 MW, като остави като претенденти корейската KHNP и френската EDF.
  • Съобщава се, че Saudi Aramco обмисля вторично предлагане на акции на стойност до $10 милиарда през февруари, с което да увеличи пазарната си стойност над $2 трилиона.
  • Германското правителство обмисля да продаде част от своя дял от 99% в Uniper, закъсала компания за комунални услуги, придобита за $15 милиарда.
  • Танкерите, заобикалящи нос Добра надежда, използват бързо плаване с пара, за да намалят забавянето на доставките, като по този начин увеличават търсенето на корабно гориво в Африка.
  • В Скандинавия се наблюдава рекордна скорост на вятъра, като поривите, подобни на ураган, водят до най-високото в историята производство на вятърна енергия в Норвегия, което за кратко време прави цените на електроенергията отрицателни.
  • Главният изпълнителен директор на Shell, Ваел Саван, омаловажи натиска за сливания и придобивания, като изрази незаинтересованост от треската за придобиване на шистови компании в САЩ. Въпреки многомилиардните обезценки, резултатите на Shell за четвъртото тримесечие надхвърлиха очакванията на анализаторите и достигнаха $7.3 милиарда.
  • QatarEnergy сключи договори за услуги на стойност $6.2 милиарда за разработване на третата фаза на ключовия си нефтодобивен актив – офшорното находище Al Shaheen, като целта е увеличаване на производството с около 100,000 барела дневно до 2027-2028 г.
  • Индия е готова да пусне в експлоатация допълнителни 13.9 GW производствени мощности на въглища през 2024 г., отбелязвайки най-високото годишно увеличение от 2019 г. насам.
  • Glencore сключи сделка за продажба на значителна част от производството на въглища от своята мина Cerrejon в Колумбия на китайски купувачи и търговци, възлизаща на 10-15 милиона тона през 2024 г.
  • Деветнадесет минни компании в Канада се застъпват за преквалифицирането на среброто като критичен минерал, което предизвиква подобни дискусии в САЩ.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

БРИКС: Иран и ОАЕ с важни икономически споразумения

Според съобщения от информационната агенция Mehr, Обединените арабски емирства (ОАЕ) са вторият по големина търговски партньор на Иран.

05.05.2024 12:00 2 мин. четене

Колапсът на американската икономика може да е неизбежен

На фона на нарастващите опасения относно състоянието на икономиката на Съединените щати, изследователска платформа Game of Trade издаде предупреждение за потенциални тежки последици въз основа на конкретни показатели.

05.05.2024 10:00 3 мин. четене

БРИКС: Съюзът готов да открие централна банка за единна валута на държавите-членки

Съобщава се, че икономическият съюз БРИКС полага основите за създаването на собствена централна банка, която да емитира единна валута.

05.05.2024 9:00 1 мин. четене

БРИКС: Русия разкриха какво може да сложи край на долара

В отговор на продължаващите усилия за дедоларизация в рамките на алианса БРИКС, руският президент Владимир Путин привлече вниманието към потенциалната роля на петролната индустрия в Близкия изток в оспорването на господството на щатския долар.

05.05.2024 7:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.