Най-новата прогноза на водещи икономисти, представена в петък, очертава по-добри икономически перспективи за първата половина на 2024 г., разсейвайки по-ранните страхове от рецесия, които се появиха като зимен сняг в голяма част от страната.
Според ревизираните прогнози вероятността за отрицателен растеж на реалния брутен вътрешен продукт (БВП) за първото тримесечие значително е намаляла до 17.3%, което е забележителен спад спрямо предишната оценка от 40.9%. Обикновено икономистите предполагат, че през стабилни периоди рискът от рецесия се колебае около 15%.
В перспектива за тримесечието април-юни икономистите вече оценяват вероятността за отрицателен прираст на БВП на 23.9%, което е понижение спрямо предходната оценка от 40.2%. По подобен начин за втората половина на годината вероятността е намаляла до приблизително 25% в сравнение с предишната прогноза, надхвърляща 24%.
Проучването на професионалните прогностици, провеждано от Федералния резерв на Филаделфия – дългогодишна тримесечна оценка на макроикономическите прогнози, започнала през 1968 г. и включваща 34 икономисти – представя сценарий на леко икономическо забавяне.
Предвиждайки меко приземяване, прогностиците предвиждат годишен темп на експанзия от 2.1% за тримесечието януари-март, което е значително увеличение спрямо предишната прогноза от 0.8%.
През 2024 г. се очаква реалният БВП да нарасне с 2.4% на средногодишна база, което отразява повишение с 0.7 процентни пункта спрямо предходните прогнози.
Проучването запазва оптимизма си по отношение на пазара на труда, прогнозирайки стабилни резултати, като се очаква равнището на безработица да приключи годината на ниво от 4%, което е леко повишение в сравнение с 3.7% през януари, но е по-ниско от предходната прогноза на проучването за 4.2%.
Освен това се очаква инфлацията, измерена чрез индекса на разходите за лично потребление на ФЕД, да се понижи, като приключи годината малко над целта на ФЕД – 2.1% годишно, което е по-малко от предишната прогноза за 2.4%.
На финансовите пазари в началото на търговията в петък се наблюдаваше разнопосочно представяне на акциите, като Dow Jones Industrial Average и S&P 500 изпитваха колебания, а доходността на 10-годишните държавни ценни книжа се повиши до 4.16%.
Федералният резерв реши да запази лихвените проценти стабилни, както мнозина очакваха.
Екипът по сигурността на Microsoft наскоро разкри троянски кон за отдалечен достъп (RAT), насочен към крипто портфейли, използвани в Google Chrome.
На скорошната крипто среща на върха в Белия дом, Сергей Назаров, съосновател на Chainlink, сподели наблюдения за променящата се позиция на администрацията на САЩ относно криптовалутите.
Кати Ууд от ARK Invest твърди, че назряват икономически проблеми, дори ако правителството на САЩ все още не го вижда.