Най-новата прогноза на водещи икономисти, представена в петък, очертава по-добри икономически перспективи за първата половина на 2024 г., разсейвайки по-ранните страхове от рецесия, които се появиха като зимен сняг в голяма част от страната.
Според ревизираните прогнози вероятността за отрицателен растеж на реалния брутен вътрешен продукт (БВП) за първото тримесечие значително е намаляла до 17.3%, което е забележителен спад спрямо предишната оценка от 40.9%. Обикновено икономистите предполагат, че през стабилни периоди рискът от рецесия се колебае около 15%.
В перспектива за тримесечието април-юни икономистите вече оценяват вероятността за отрицателен прираст на БВП на 23.9%, което е понижение спрямо предходната оценка от 40.2%. По подобен начин за втората половина на годината вероятността е намаляла до приблизително 25% в сравнение с предишната прогноза, надхвърляща 24%.
Проучването на професионалните прогностици, провеждано от Федералния резерв на Филаделфия – дългогодишна тримесечна оценка на макроикономическите прогнози, започнала през 1968 г. и включваща 34 икономисти – представя сценарий на леко икономическо забавяне.
Предвиждайки меко приземяване, прогностиците предвиждат годишен темп на експанзия от 2.1% за тримесечието януари-март, което е значително увеличение спрямо предишната прогноза от 0.8%.
През 2024 г. се очаква реалният БВП да нарасне с 2.4% на средногодишна база, което отразява повишение с 0.7 процентни пункта спрямо предходните прогнози.
Проучването запазва оптимизма си по отношение на пазара на труда, прогнозирайки стабилни резултати, като се очаква равнището на безработица да приключи годината на ниво от 4%, което е леко повишение в сравнение с 3.7% през януари, но е по-ниско от предходната прогноза на проучването за 4.2%.
Освен това се очаква инфлацията, измерена чрез индекса на разходите за лично потребление на ФЕД, да се понижи, като приключи годината малко над целта на ФЕД – 2.1% годишно, което е по-малко от предишната прогноза за 2.4%.
На финансовите пазари в началото на търговията в петък се наблюдаваше разнопосочно представяне на акциите, като Dow Jones Industrial Average и S&P 500 изпитваха колебания, а доходността на 10-годишните държавни ценни книжа се повиши до 4.16%.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.
На заседанието си на 7 май 2025 г. Федералният резерв остави лихвения процент без промяна на ниво 4.25% до 4.50%, което е четвъртото поредно решение за запазване на лихвените проценти.