Според докладите германската икономика се е свила през третото тримесечие, което оказва влияние върху пазарните нагласи.
В доклад на Bloomberg, публикуван на 30 октомври, се твърди, че заплахата от рецесия в третата по големина икономика на Европа се дължи на спад в желанието за харчене на потребителите в Германия.
Карстен Бржески, който е ръководител на макроикономическия отдел на ING в световен мащаб, отбеляа, че данните сами по себе си подчертават, че германската икономика най-малкото се е превърнала в една от по-бавно растящите икономики в еврозоната.
Според информацията брутният вътрешен продукт (БВП) е спаднал с 0.1% спрямо предходните три месеца, което е по-малко от очаквания от икономистите спад от 0.2%. Споделените данни също така предвиждат отдръпване на разходите на домакинствата, поради което експертите определиха Германия като „болния човек“ на Европа, с прогнозирано свиване от 0.03% през четвъртото тримесечие.
Говорейки за причините за тази мащабна икономическа катастрофа, освен разходите на потребителите, войната между Украйна и Русия е друга основна причина, довела до заплахата от рецесия в Германия.
Трябва да се отбележи, че германската икономика е силно зависима от европейските държави, които са силно засегнати от войната, особено по отношение на повишаването на цените на енергийните горива.
Спадът на германското промишлено производство, много по-рязък от прогнозите на икономистите, е не по-малко сериозен риск за производствените единици, водещ до потенциална рецесия.
Трябва да се отбележи, че след като беше силно засегната от войната между Украйна и Русия, Германия наскоро започна да излиза от рецесията през периода април-юни, тъй като брутният вътрешен продукт (БВП) не се промени в сравнение с предходното тримесечие.
Въпреки това фактът, че се справя добре, не се задържа за дълго, тъй като икономиката започна да спада и сега отново е изправена пред заплахата от рецесия.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.