Според докладите германската икономика се е свила през третото тримесечие, което оказва влияние върху пазарните нагласи.
В доклад на Bloomberg, публикуван на 30 октомври, се твърди, че заплахата от рецесия в третата по големина икономика на Европа се дължи на спад в желанието за харчене на потребителите в Германия.
Карстен Бржески, който е ръководител на макроикономическия отдел на ING в световен мащаб, отбеляа, че данните сами по себе си подчертават, че германската икономика най-малкото се е превърнала в една от по-бавно растящите икономики в еврозоната.
Според информацията брутният вътрешен продукт (БВП) е спаднал с 0.1% спрямо предходните три месеца, което е по-малко от очаквания от икономистите спад от 0.2%. Споделените данни също така предвиждат отдръпване на разходите на домакинствата, поради което експертите определиха Германия като “болния човек” на Европа, с прогнозирано свиване от 0.03% през четвъртото тримесечие.
Говорейки за причините за тази мащабна икономическа катастрофа, освен разходите на потребителите, войната между Украйна и Русия е друга основна причина, довела до заплахата от рецесия в Германия.
Трябва да се отбележи, че германската икономика е силно зависима от европейските държави, които са силно засегнати от войната, особено по отношение на повишаването на цените на енергийните горива.
Спадът на германското промишлено производство, много по-рязък от прогнозите на икономистите, е не по-малко сериозен риск за производствените единици, водещ до потенциална рецесия.
Трябва да се отбележи, че след като беше силно засегната от войната между Украйна и Русия, Германия наскоро започна да излиза от рецесията през периода април-юни, тъй като брутният вътрешен продукт (БВП) не се промени в сравнение с предходното тримесечие.
Въпреки това фактът, че се справя добре, не се задържа за дълго, тъй като икономиката започна да спада и сега отново е изправена пред заплахата от рецесия.
По време на неотдавнашната среща на върха на ООН за климата Обединените арабски емирства (ОАЕ), като новоприет член на БРИКС, поеха значителен ангажимент от $5 милиарда за укрепване на икономическото партньорство.
През последните няколко години Binance значително увеличи инвестициите си в лобиране, като през 2023 г. разходите за Binance и Binance.US надхвърлиха $1 милион.
Очаква се през следващото десетилетие Съединените щати да поддържат санкциите срещу Москва, за да намалят значително енергийните приходи на Русия.
След заседанието на Федералния комитет по операциите на открития пазар (FOMC) очакванията за лихвените проценти се промениха.