Според докладите германската икономика се е свила през третото тримесечие, което оказва влияние върху пазарните нагласи.
В доклад на Bloomberg, публикуван на 30 октомври, се твърди, че заплахата от рецесия в третата по големина икономика на Европа се дължи на спад в желанието за харчене на потребителите в Германия.
Карстен Бржески, който е ръководител на макроикономическия отдел на ING в световен мащаб, отбеляа, че данните сами по себе си подчертават, че германската икономика най-малкото се е превърнала в една от по-бавно растящите икономики в еврозоната.
Според информацията брутният вътрешен продукт (БВП) е спаднал с 0.1% спрямо предходните три месеца, което е по-малко от очаквания от икономистите спад от 0.2%. Споделените данни също така предвиждат отдръпване на разходите на домакинствата, поради което експертите определиха Германия като „болния човек“ на Европа, с прогнозирано свиване от 0.03% през четвъртото тримесечие.
Говорейки за причините за тази мащабна икономическа катастрофа, освен разходите на потребителите, войната между Украйна и Русия е друга основна причина, довела до заплахата от рецесия в Германия.
Трябва да се отбележи, че германската икономика е силно зависима от европейските държави, които са силно засегнати от войната, особено по отношение на повишаването на цените на енергийните горива.
Спадът на германското промишлено производство, много по-рязък от прогнозите на икономистите, е не по-малко сериозен риск за производствените единици, водещ до потенциална рецесия.
Трябва да се отбележи, че след като беше силно засегната от войната между Украйна и Русия, Германия наскоро започна да излиза от рецесията през периода април-юни, тъй като брутният вътрешен продукт (БВП) не се промени в сравнение с предходното тримесечие.
Въпреки това фактът, че се справя добре, не се задържа за дълго, тъй като икономиката започна да спада и сега отново е изправена пред заплахата от рецесия.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.