След като достигна исторически връх около $109,000, Биткойн се оттегли до под $80,000, намирайки се на ключово ниво на подкрепа в условията на икономическа несигурност.
Със завръщането на бившия президент Доналд Тръмп на поста и новите мита, които оказват влияние върху световните пазари, инвеститорите се чудят дали BTC ще последва модела от 2018 г. – когато се срина със 72% при подобни условия – или е готов да се противопостави на очакванията.
Тъй като правителствените планове включват използване на съществуващите резерви на Биткойн, пазарът е изправен пред момент на рестарт. Анализаторите от 10x Research предполагат, че историята се повтаря. Според техните констатации предишните бичи пазари често са започвали с огромен хайп, само за да бъдат последвани от резки корекции. Те предупреждават, че инвеститорите трябва да останат предпазливи, тъй като подобни тенденции са се проявявали и в предишни цикли. Същата история, различна година? Бичите пазари обикновено започват с грандиозни обещания, които отшумяват, когато настъпи реалността.
От 10x Research отбелязаха, че през 2017 г. XRP се изстреля рязко нагоре, за да се превърне във втората по големина криптовалута, но до 2021 г. се бореше да възвърне предишната си позиция. По подобен начин Етериум доминираше през последния цикъл благодарение на DeFi и NFT, но през 2025 г. водещи са меме монетите и Solana. Повечето криптовалути не успяха да запазят инерцията си през тази година. SOL например спадна с почти 60% от пика си и се колебае между $120 и $130 – важна зона на подкрепа.
Ако пробие под това ниво, може да последват по-нататъшни спадове. Дори базираната на Solana меме монета на Тръмп – TRUMP – се срина до $10, което представлява зашеметяващ спад от 85% спрямо най-високата стойност от $73 през януари. Този спад съвпада с по-широката пазарна слабост, засягаща Биткойн, Етериум и дори традиционните финансови индекси. Още повтарящи се теми Повтаряща се тема във всеки цикъл е, че институционалните инвеститори намират начини да печелят, докато търговците на дребно понасят загубите.
През предходните години институциите използваха разликите в лихвените проценти между DeFi и традиционните финанси, за да спечелят предимство. Този път те се възползват от разликата между спот и фючърсните пазари на Биткойн. Междувременно обикновените търговци откриват колко трудно е да се ориентират в пазар, доминиран от институционални стратегии. Може ли Биткойн да промени модела? Въпреки приликите с 2018 г., този цикъл има някои ключови разлики – най-вече възходът на BTC ETF-ите. Тези инвестиционни инструменти доведоха до значителни институционални притоци, като помогнаха на Биткойн да устои на икономическия натиск.
Докато новите мита на Тръмп смутиха световните пазари и засилиха щатския долар, Биткойн остана относително стабилен. Резервите на борсата са на шестгодишно дъно, което е сигнал за сериозна акумулация, а големите тегления предполагат повишено доверие сред дългосрочните инвеститори. Не всички обаче са оптимистично настроени. Крипто анализаторът Ларк Дейвис предупреди срещу носталгията по предишните политики на Тръмп, като отбелязва, че предишната му администрация не е била особено приятелски настроена към криптовалутите. Въпреки че настоящата му позиция може да предизвика краткосрочна волатилност, Дейвис смята, че в крайна сметка тя може да подхрани друго голямо рали.
EOS Network се преименува на Vaulta, насочвайки фокуса си към Web3 банкирането и стремейки се да интегрира децентрализираната технология с традиционните финанси. Преходът включва размяна на токени, насрочена за май 2025 г.
Биткойн ETF-ите в САЩ бележат подновен инвеститорски интерес, отбелязвайки тридневна поредица от нетни входящи потоци, докато базираните на Етериум фондове продължават да се борят с постоянни отливи.
На скорошната крипто среща на върха в Белия дом, Сергей Назаров, съосновател на Chainlink, сподели наблюдения за променящата се позиция на администрацията на САЩ относно криптовалутите.
Дългогодишната съдебна битка между Ripple и Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) е към своя край.